„Polska w integrującej się̨ Europie” – debata w ramach cyklu „Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019”, 8.10.2019

Instytut Europy Środkowej zaprasza na debatę̨ „Polska w integrującej się̨ Europie”, która jest częścią cyklu „Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019”.

 

8 października 2019 r. (wtorek)

godz. 12.00

Sala Kolumnowa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

 

Wydarzenie będzie poświęcone roli Polski w procesie wielowymiarowej integracji europejskiej i Partnerstwie Wschodnim oraz wspólnym fundamentom i wartościom państw Europy. Organizatorem spotkania jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Partnerami wydarzenia są: Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Instytut Europy Środkowej.

 

Prelegentami podczas debaty będą̨:

  • dr hab. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski
  • dr hab. Konrad Pawłowski, kierownik Zespołu Bałkańskiego w Instytucie Europy Środkowej
  • Michał Potocki, redaktor „Dziennika Gazety Prawnej”
  • przedstawiciel Departamentu Polityki Europejskiej MSZ.

 

Gościem specjalnym wydarzenia będzie wiceminister spraw zagranicznych, sekretarz stanu ds. europejskich – Konrad Szymański.

 

Jednym z najbardziej istotnych działań państwa na rzecz integracji w ostatnich latach było uczestnictwo w Procesie Berlińskim, który wspiera współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich, uzupełniając politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. W 2019 roku rozpoczęła się polska prezydencja w Procesie, a 1 kwietnia przyjęto jej program, opierający się o cztery filary: gospodarka, rozwój połączeń infrastrukturalnych, wymiar obywatelski i bezpieczeństwo. Prelegenci poruszą również temat obecnej pozycji Polski w instytucjach Unii Europejskiej po niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.