22 czerwca 2026

O odporności społecznej i bezpieczeństwie państwa. IEŚ na forum w Wyrykach

O odporności społecznej i bezpieczeństwie państwa. IEŚ na forum w Wyrykach

19 czerwca 2026 r. w Wyrykach (woj. lubelskie) odbyło się II Forum Bezpieczeństwa Wschodniej Polski. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Europy Środkowej – dr Grzegorz Gil, dyrektor IEŚ oraz dr Jakub Olchowski, analityk IEŚ.

Forum zgromadziło przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, środowiska naukowego, organizacji społecznych oraz mieszkańców regionu. Wśród uczestników znaleźli się m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, przedstawiciele samorządów lokalnych, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Program wydarzenia obejmował panele poświęcone bezpieczeństwu mieszkańców terenów przygranicznych, ochronie ludności i obronie cywilnej, współpracy samorządów, służb i organizacji społecznych, roli wojska w systemie bezpieczeństwa państwa, higienie informacyjnej i przeciwdziałaniu dezinformacji oraz budowaniu odporności społecznej na sytuacje kryzysowe.

Forum było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem państwa i społeczności lokalnych, szczególnie w kontekście położenia wschodniej części Polski. Uczestnicy podkreślali znaczenie współpracy instytucji publicznych, służb, organizacji społecznych i środowiska eksperckiego w budowaniu odporności na współczesne zagrożenia.

Fot. Wizjer – Fotograf Paweł Piędzio

Udostępnij
Informacje z kraju i świata