Aktualności IEŚ

Sekularyzm – wyzwanie dla polityki i nauk o polityce, 12-13.12.2019

W dniach 12-13 grudnia 2019 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbywała się 2 Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Sekularyzm – wyzwanie dla polityki i nauk o polityce”.

Forum Przywództwa „Polska-Estonia, wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”, 12.12.2019

Dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik i Dominik Wilczewski z Zespołu Bałtyckiego IEŚ wzięli udział w uroczystości z okazji zakończenia kadencji Rzeczypospolitej Polskiej i rozpoczęcia kadencji Republiki Estońskiej w Radzie Bezpieczeństwa w ONZ oraz w seminarium w ramach cyklu Forum Przywództwa „Polska-Estonia, wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”, w której uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Estonii Kresti Kaljulaid. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podpisanie umowy o współpracy z IRMO Zagrzeb, 11.12.2019

11 grudnia 2019 r. dyrektor Beata Surmacz, Konrad Pawłowski i Jan Muś z zespołu bałkańskiego IEŚ podpisali umowę o współpracy z Institut za razvoj i međunarodne odnose (Institute for Development and International Relations) w Zagrzebiu.

Informacja o wydarzeniu na witrynie IRMO

75-lecie Instytutu Zachodniego, 10.12.2019

10 grudnia 2019 r. dr Agata Domachowska, analityk Zespołu Bałkańskiego IEŚ, wzięła udział w jubileusz 75-lecia Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu.

W trakcie jubileuszu

W trakcie jubileuszu

Konferencja „Perspektywy współpracy gospodarczej regionów Trójmorza”, 6.12.2019

6 grudnia 2019 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja Perspektywy współpracy gospodarczej regionów Trójmorza. Wykład wprowadzający Inicjatywa Trójmorza projekt przyszłości wygłosił dr Łukasz Lewkowicz z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ. Analityk wziął również udział w dyskusji panelowej pt. „Wyzwanie dla regionów”, podczas której mówił m.in.

„Putinowi świeczka, Trumpowi ogarek” – opinia dr. Dominika Héjja z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ w „Dzienniku Gazecie Prawnej” nr 235/2019, 5.12.2019

W wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” z 5 grudnia 2019 r. (nr 235/2019) można było przeczytać opinię dr. Dominika Héjja z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ nt. stanowiska Węgier prezentowanego w czasie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie:

 

Putinowi świeczka, Trumpowi ogarek

dr Dominik Héjj

Prof. Ēriks Jēkabsons, historyk z Uniwersytetu Łotwy w Rydze, z wizytą w IEŚ, 3.12.2019

3 grudnia 2019 r. Instytut Europy Środkowej gościł prof. Ēriksa Jēkabsonsa, historyka z Uniwersytetu Łotwy w Rydze. Tematem spotkania były współczesne stosunki polsko-łotewskie, polska mniejszość oraz szkolnictwo na Łotwie.

Wykład prof. Józsefa Böröcza: The Global Middle: History, Socialisms and the Future, 3.12.2019

3 grudnia 2019 r. w sali konferencyjnej IEŚ odbył się wykład prof. Józsefa Böröcza z Department of Sociology Rutgers University, zatytułowany The Global Middle: History, Socialisms and the Future

Słowo wstępne wygłosiła prof. Agnieszka Kolasa-Nowak  kierownik Katedry Socjologii Zmiany Społecznej UMCS.

Partnerem wydarzenia była Sekcja Socjologii Nauki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Dr Łukasz Lewkowicz, analityk Instytutu Europy Środkowej, na XI Zjeździe Geopolityków w Oświęcimiu, 1.12.2019

Dr Łukasz Lewkowicz, analityk Instytutu Europy Środkowej, uczestniczył w XI Zjeździe Geopolityków w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Podczas konferencji wygłosił referat dotyczący kodów geopolitycznych państw Grupy Wyszehradzkiej w ujęciu porównawczym.

Dr Łukasz Lewkowicz, analityk Instytutu Europy Środkowej, w Radiu Lublin o energetyce jądrowej w Europie Środkowej, 1.12.2019

1 grudnia 2019 r. dr Łukasz Lewkowicz, analityk Instytutu Europy Środkowej, rozmawiał w Radiu Lublin o energetyce jądrowej w Europie Środkowej, planach budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz o Trójmorzu,

Odnośnik do strony www „Studia Wschodniego” Radia Lublin.

Pobyt w Pradze dr Agaty Tatarenko z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ, 26-29.11.2019

W dniach 26-29 listopada 2019 r. dr Agata Tatarenko, kierownik Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ, przebywała w Pradze, gdzie uczestniczyła w corocznej konferencji organizowanej przez Aspen Institute Central Europe The Shape of (Central) Europe 2019 oraz spotkała się z ekspertami ds. polityki wewnętrznej i zewnętrznej Republiki Czeskiej, m.in. Asociace pro mezinárodní otázky oraz Uniwersytetu Karola.