Aktualności IEŚ

Dr Łukasz Lewkowicz na konferencji w Użgorodzie (Ukraina), 25.09.2020

25 września 2020 r. dr Łukasz Lewkowicz z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ wziął udział w konferencji „The format of development of relations between Ukraine and the Central European states in the context of the impact of hybrid warfare, electoral processes and ensuring the rights of national minorities”, zorganizowanej przez Użgorodzki Uniwersytet Narodowy w Użgorodzie (Ukraina).

Dr Jakub Olchowski w Polskim Radiu 24, 19.09.2020

W programie Świat w powiększeniu w Polskim Radiu 24 dr Jakub Olchowski omawiał sytuację związaną z eskalacją protestów na Białorusi. Prognozował też ewentualne skutki przedłużającego się impasu.

Ukrainian Legitimacy Equation: from Primary Target in Hybrid War to Prerequisite of Good Governance – artykuł dr Hanny Bazhenovej i dr. Maksyma Surzhynskiego, 18.09.2020

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dr Hanny Bazhenovej z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ i dr. Maksyma Surzhynskiego z Instytutu Państwa i Prawa im. Wołodymyra Koreckiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy pt.

Dr Hanna Bazhenova na 9th International Conference of the European Society for the History of Science “Visual, Material and Sensory Cultures of Science” w Bolonii (Włochy), 31.08-3.09.2020

W dniach 31 sierpnia – 3 września 2020 r. dr Hanna Bazhenova z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ wzięła udział w 9th International Conference of the European Society for the History of Science “Visual, Material and Sensory Cultures of Science” w Bolonii (Włochy). Konferencja została przeprowadzona online via Microsoft Teams platform Uniwersytetu Bolońskiego. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 600 naukowców z 40 państw świata (reprezentujących pięć kontynentów), w tym sześciu z Polski.

Dr Łukasz Lewkowicz i dr Jakub Olchowski w „Studiu Wschodnim”, 13.09.2020

W programie Studio Wschodnie w Radiu Lublin dr Łukasz Lewkowicz i dr Jakub Olchowski rozmawiali z redaktorem Tomaszem Nieśpiałem o znaczeniu wizyty białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej w Polsce oraz o spotkaniu szefów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie.

Link do rozmowy

Prof. Tomasz Stępniewski, dr Andrzej Szabaciuk i dr Jakub Olchowski w „Programie Wschodnim” radia Wnet, 12.09.2020

W ostatnim Programie Wschodnim Radio Wnet nasi eksperci: prof. Tomasz Stępniewski, dr Andrzej Szabaciuk i dr Jakub Olchowski rozmawiali z red. Pawłem Bobołowiczem oraz innymi gośćmi o znaczeniu przyjazdu Swietłany Cichanouskiej do Polski i o sytuacji na Białorusi, a także o wynikach raportu ws. migracji zarobkowej.

Debata na temat współczesnych relacji polsko-słowackich w Kotaniu k. Jasła z udziałem dr. Łukasza Lewkowicza, 11.09.2020

11 września w Kotaniu k. Jasła odbyła się debata na temat współczesnych relacji polsko-słowackich, w której udział wzięli konsul Republiki Słowackiej Slavomir Nagy i analityk Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ dr Łukasz Lewkowicz. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o aktualnym stanie relacji Polski i Słowacji, współdziałaniu obu państw w Grupie Wyszehradzkiej i Inicjatywie Trójmorza, turystyce transgranicznej, perspektywach współpracy.

Dr Jakub Olchowski w programie radia Wnet.fm, 9.09.2020

Dr Jakub Olchowski z Zespołu Europy Wschodniej był wczoraj gościem radia Wnet.fm. W programie "Kurier w samo południe" mówił o otruciu Nawalnego jako próbie zastraszenia opozycji w Rosji i charakterze białoruskich protestów, które nie są antyrosyjskie, ale powinny być wspierane przez Polskę.

Link do rozmowy

Dr Andrzej Szabaciuk w programie „Gość Radia Lublin”, 9.09.2020

W porannej audycji w Polskim Radiu Lublin dr Andrzej Szabaciuk z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ rozmawiał z red. Tomaszem Nieśpiałem na temat aktualnej sytuacji na Białorusi.

Link do audycji

Dr Łukasz Lewkowicz w „Panoramie Lubelskiej”, 9.09.2020

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi dr. Łukasza Lewkowicza dla w TVP Lublin na temat Grupy Wyszehradzkiej i zbliżającego się szczytu tego ugrupowania w Lublinie.

Link do programu

Program „Gość Radia Lublin” z udziałem dr. Andrzeja Szabaciuka, 27.08.2020

W porannej audycji Radia Lublin dr Andrzej Szabaciuk z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ rozmawiał z red. Wojciechem Brakowieckim o aktualnej sytuacji na Białorusi. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Link do audycji

„Między morzami. Rozmowy środkowoeuropejskie” – debata nad rozwojem sektora turystycznego w Polsce i na Słowacji, 24.08.2020

Zapraszamy na piąty odcinek cyklu „Między morzami. Rozmowy środkowoeuropejskie”, w którym nad rozwojem sektora turystycznego w Polsce i na Słowacji debatują dr Łukasz Lewkowicz (Zespół Wyszehradzki IEŚ) i red. Adam Gąsior (waszaturystyka.pl). Moderatorem dyskusji jest Bartosz Czajka, konsultant Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie.

Link do rozmowy