Instytut był partnerem panelu Grupa Wyszehradzka a wojna w Ukrainie, który odbył się 23 listopada br. w ramach konferencji Polska Polityka Wschodnia 2023 w Zamku na Wodzie w Wojnowicach.
Moderacja: Tomasz Stępniewski, wicedyrektor Instytutu Europy Środkowej
Rozmówca: Tomáš Strážay, dyrektor Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (SFPA)
Konferencja Polska Polityka Wschodnia 2023 dowiodła zaangażowania polskich polityków, analityków i dziennikarzy w odpowiedzialną politykę zagraniczną. Przez trzy dni uczestnicy spierali się o metody realizacji polityki zagranicznej i zarazem nie tracili z oczu podstawowego celu – wzmocnienia ukraińskiej suwerenności.
Konferencję otworzyła rozmowa z wybitnym ukraińskim intelektualistą Jarosławem Hrycakiem (Ярослав Грицак). Przyczynkiem do rozmowy była jego książka „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”, niedawno wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Do tradycji PPW weszła debata polityczna prezentująca wachlarz najważniejszych spraw w polityce zagranicznej. W tym roku w dyskusji, moderowanej przez Jana Niedziałka (TVN24 BiS), wzięli udział Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050), dyrektorka Instytutu Strategie 2050, Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Marcin Przydacz (Prawo i Sprawiedliwość), poseł na Sejm, oraz Bartłomiej Ciążyński (Lewica), wiceprezydent Wrocławia. W obliczu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie polityka wschodnia wyrasta na politykę bezpieczeństwa. Jej najważniejszymi zagadnieniami są utrzymanie zachodniego wsparcia dla Ukrainy, sprawne rozwiązywanie polsko-ukraińskich sporów gospodarczych i opracowanie polityki migracyjnej.
Na tegorocznej konferencji rozmawialiśmy z polskimi dziennikarzami o ich pracy na froncie; dyskutowaliśmy o odbudowie Ukrainy, transformacji energetycznej regionu i szansach dla Polski; spieraliśmy się o potrzebę strategicznego podejścia do integracji migrantów oraz ich wpływ na politykę zagraniczną. Zdaniem ekspertów Białoruś oraz stosunki z Chinami w Azji Środkowej i na Kaukazie są kolejnymi obszarami, w których Polska powinna robić więcej. Na zamkniętej sesji pytań i odpowiedzi z uczestnikami wystąpił Jacek Siewiera i tym samym zainicjował panel dyskusyjny o bezpieczeństwie.
Od lat otwieramy konferencję na uczestników spoza Polski. W 2023 roku gościem w Wojnowicach był Jan Marian, wiceminister spraw zagranicznych Czech odpowiedzialny za politykę wschodnią. Z uczestnikami rozmawialiśmy o szerszym regionie Grupy Wyszehradzkiej i nowych konstelacjach współpracy na rzecz zwiększonego bezpieczeństwa, ukraińskiego zwycięstwa i powstrzymania Rosji.
Konferencja była też okazją, aby polskiemu środowisku eksperckiemu przedstawić nowy projekt KEW, mapujący zagrożenia dla europejskiej demokracji.
Dziękujemy naszym partnerom – bez nich konferencja byłaby niemożliwa. To właśnie integracja środowiska osób zaangażowanych w sprawy wschodnie jest ważnym celem od zainicjowania Polskiej Polityki Wschodniej niemal dwadzieścia lat temu.
Panel: Grupa Wyszehradzka a wojna w Ukrainie / Polska Polityka Wschodnia 2023