8 października 2019

„Polska w integrującej się̨ Europie” – debata w ramach cyklu „Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019”, 8.10.2019

„Polska w integrującej się̨ Europie” – debata w ramach cyklu „Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019”, 8.10.2019

8 października 2019 r. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się debata „Polska w integrującej się̨ Europie”, będąca częścią cyklu „Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019”.

Wydarzenie było poświęcone roli Polski w procesie wielowymiarowej integracji europejskiej i Partnerstwie Wschodnim oraz wspólnym fundamentom i wartościom państw Europy. Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Partnerzy wydarzenia: Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Instytut Europy Środkowej.

Prelegenci:

  • dr hab. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski
  • dr hab. Konrad Pawłowski, kierownik Zespołu Bałkańskiego w Instytucie Europy Środkowej
  • Michał Potocki, redaktor „Dziennika Gazety Prawnej”
  • przedstawiciel Departamentu Polityki Europejskiej MSZ.

Gościem specjalnym wydarzenia był wiceminister spraw zagranicznych, sekretarz stanu ds. europejskich – Konrad Szymański.

Jednym z najbardziej istotnych działań państwa na rzecz integracji w ostatnich latach było uczestnictwo w Procesie Berlińskim, który wspiera współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich, uzupełniając politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. W 2019 r. rozpoczęła się polska prezydencja w Procesie, a 1 kwietnia przyjęto jej program, opierający się o cztery filary: gospodarka, rozwój połączeń infrastrukturalnych, wymiar obywatelski i bezpieczeństwo. Prelegenci poruszyli również temat obecnej pozycji Polski w instytucjach Unii Europejskiej po niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Udostępnij