Wybory generalne, które odbyły się w Bośni i Hercegowinie 3 października, nie przyniosły istotnych zmian na scenie politycznej tego państwa. Niemniej wiele zależy jednak od tworzenia się koalicji wyborczych w kantonach Federacji Bośni i Hercegowiny oraz w Republice Serbskiej. W Republice Serbskiej trwa także ponowne liczenie głosów oddanych w wyborach na prezydenta tego entytetu. Utrzymanie władzy jest szczególnie widoczne w przypadku Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej, która dzięki stosowaniu retoryki strachu zdominowała chorwacką scenę polityczną. Odwrotna sytuacja dotyczy boszniackiej Partii Akcji Demokratycznej, której wyniki wyborcze są zdecydowanie gorsze od oczekiwanych. To właśnie zagrożona pozycja Bakira Izetbegovicia może stanowić podstawę do bardziej radyklanych posunięć tego polityka.
Wyniki wyborów. Wybory generalne w Bośni i Hercegowinie dotyczyły trzech poziomów sprawowanych rządów – instytucji państwowych (Prezydencja Bośni i Hercegowiny oraz Izba Przedstawicieli), instytucji entytetskich (Izba Przedstawicieli Parlamentu Federacji Bośni i Hercegowiny, Narodowe Zgromadzenie Republiki Serbskiej oraz urząd prezydenta Republiki Serbskiej) oraz zgromadzeń parlamentarnych w dziesięciu kantonach w ramach Federacji Bośni i Hercegowiny.
Według danych z 10 października 2022 r. w wyborach generalnych w Bośni i Hercegowinie udział wzięło ponad 1,5 mln głosujących, czyli ok. 47% uprawnionych do głosowania (3,3 mln wyborców). Oddano ponad 136 tys. nieważnych głosów, co stanowi nieco ponad 8% wszystkich głosów.
Na urząd członka Prezydencji BiH z ramienia narodu boszniackiego wybrany został Denis Bećirović (57% głosów), reprezentujący partie opozycyjne wobec najważniejszej boszniackiej Partii Akcji Demokratycznej (Stranka Demokratske Akcije, SDA), której kandydatem był Bakir Izetbegović (37% głosów). Z ramienia narodu chorwackiego wybrany został Željko Komišić (55% głosów). Nie jest on jednak uznawany przez dominującą Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną (Hrvatska Demokratska Zajednica,HDZ), której kandydatka, Borjana Krišto, uzyskała 45% głosów. Serbskim członkiem Prezydencji będzie reprezentująca Związek Niezależnych Socjaldemokratów (Savez Nezavisnih Socjaldemokrata, SNSD) Željka Cvijanović, która uzyskała 52% głosów.
W wyborach do Izby Przedstawicieli, niższej izby parlamentu BiH (wyższa – Izba Narodów – wybierana jest przez członków zgromadzeń parlamentarnych w Federacji BiH oraz w Republice Serbskiej), wygrał serbski SNSD z 243 tys. głosów. Za nim uplasowały się SDA z 216 tys. głosów i FBiH z 22 tys. oraz HDZ ze 129 tys. głosów. Kreująca się na wieloetniczną, ale zdominowana przez Boszniaków Partia Socjaldemokratyczna (Socijaldemokratska Partija, SDP) uzyskała 116 tys. głosów. Do parlamentu państwowego wejdą jeszcze: Serbska Partia Demokratyczna (Srpska Demokratska Stranka, SDS) – 105 tys. głosów, multietniczny Front Demokratyczny (Demokratska fronta, DF), boszniacki Naród i Sprawiedliwość (Narod i Pravda, NiP) – 70 tys. głosów, multietniczna Nasza Partia (Naša Stranka, NS), boszniacki Narodowy Związek Europejski (Narodni evropski savez, NES), serbska Partia Demokratycznego Postępu (Partija Demokratskog Progresa, PDP) oraz dwie lub trzy mniejsze partie.
Wybory do Izby Przedstawicieli w Parlamencie Federacji BiH zostały wygrane przez dotychczasowych aktorów: SDA (24%), HDZ (14%), SDP (13%) oraz DF Željka Komšicia (10%). Do tej izby parlamentu wejdą także trzy partie boszniackie i jedna multietniczna – Nasza Partia. W Republice Serbskiej zwycięzcą okazał się ponownie Związek Niezależnych Socjaldemokratów Milorada Dodika (35%). Za nim uplasowała się Serbska Partia Demokratyczna z 15%, Partia Demokratycznego Postępu z 10% oraz 8 innych serbskich partii. Wybory prezydenta Republiki Serbskiej wykazały tyle nieścisłości, że Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała się ponownie przeliczyć głosy. Na dzień obecny zwycięzcą jest Milorad Dodik z 291 tys. głosów. Wyniki te otwarcie podważa reprezentantka PDP Jelena Trivić, która uzyskała ponad 262 tys. głosów. W noc wyborczą Trivić ogłosiła zwycięstwo w wyborach, a podana następnego dnia przez CKW informacja, że w wyborach na urząd prezydenta RS zwyciężył jednak Dodik, doprowadziła do organizowanych przez PDP pokojowych protestów.
W dwóch kantonach wygrała HDZ (ponad 50% głosów w kantonie posawskim oraz zachodniohercegowińskim), a w trzech kolejnych (hercegowińsko-neretwański, środkowobośniacki oraz tzw. kanton dziesiąty) będzie współtworzyła władzę. Udział HDZ we władzach w innych kantonach może mieć jedynie symboliczny charakter. SDA nie zdobyła bezwzględnej większości w żadnym z kantonów, choć w pięciu jest partią najsilniejszą. Poparcie dla SDA waha się pomiędzy 18 a 30%. SDA przegrała w kantonie sarajewskim, gdzie o włos (różnica niecałych 100 głosów) wygrał Naród i Sprawiedliwość, oraz w kantonie hercegowińsko-neretwańskim, gdzie uplasowała się z 19% głosów za HDZ (32%).
Wnioski
[Zdjęcie: Protest przeciwko rzekomo sfałszowanemu głosowaniu, Banja Luka / 6 października / DADO RUVIC / Reuters / Forum]
Jan Muś
Komentarze IEŚ 710 (222/2022)
Bośnia i Hercegowina: w oczekiwaniu na koalicje powyborcze