4 stycznia 2023

Perspektywa rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją i podsumowanie roku 2022. Rozmowy z dr Jakubem Olchowskim

Perspektywa rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją i podsumowanie roku 2022. Rozmowy z dr Jakubem Olchowskim

 Jesteśmy bardzo daleko od rozmów pokojowych. Plan pokojowy Wołodymyra Zełenskiego wymienia takie warunki i takie punkty, na które Rosja nigdy nie przystanie. Z drugiej strony sygnały ze strony rosyjskiej na temat ewentualnych rozmów są dość specyficzne – podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Wschodniego w Instytucie Europy Środkowej w Lublinie.

Link do rozmowy:

https://polskieradio24.pl/130/7263/artykul/3093715,perspektywa-rozmow-pokojowych-miedzy-ukraina-a-rosja-rozmowa-z-dr-jakubem-olchowskim?fbclid=IwAR1lGQogdnhXxzq0f4q2b3b904tGPzqKVqSjRJMidtK89BXID51ywxlLHUo

Dr Jakub Olchowski (Instytut Europy Środkowej, Katedra Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS) dokonał podsumowania roku 2022, którego głównym tematem była inwazja rosyjska na Ukrainę. Gość PW zwrócił uwagę, że wszechobecna jest narracja rosyjska o denazyfikacji.

–Oni się nie cofną, mam na myśli zdecydowaną część społeczeństwa rosyjskiego. Oni są tak przesiąknięci koncepcją wielkiej wojny ojczyźnianej i tego, że to Rosja została zaatakowana i to Rosja się musi bronić przed faszyzmem, cokolwiek by to znaczyło, że oni się nie cofną. Kreml i całe otoczenie polityczne jest „podwieszone” pod Putina. Więc jak nie będzie Putina, to nie będzie tych ludzi, oni z kolei się nie cofną, bo jakakolwiek przegrana to będzie dla nich koniec.

Skutkiem ubocznym i niechcianym rosyjskiej inwazji na Ukrainę było rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię: „które dokona się dzięki działaniom Rosji. Po drugie Zachód się zjednoczył, jak nigdy do tej pory”.

Polacy i reszta Europy żyje, zdaniem Jakuba Olchowskiego, w pewnej bańce: -Nam się wydaje, że wszyscy myślą tak, jak my, że Rosja jest agresorem i Rosja jest zła. Wcale tak nie jest, ale nie dlatego, że Ameryka Południowa i Afryka nie jest prorosyjska, oni są po prostu antyzachodni, a przede wszystkim antyamerykańscy.

Link do audycji:

Udostępnij