30 września 2020

Webinarium: Protesty na Białorusi – mity, fake newsy i chaos informacyjny, 1.10.2020

Webinarium: Protesty na Białorusi – mity, fake newsy i chaos informacyjny, 1.10.2020

Plansza webinarium_Protesty na Białorusi

Czwartek
1 października 2020
14:30–16:00

Webinarium: Protesty na Białorusi mity, fake newsy i chaos informacyjny

Link do spotkania na platformie Zoom

Kod dostępu: 084725

Uczestnicy:

  • Dr hab. Agnieszka Legucka, PISM, AFiB „Vistula”
  • Dr Piotr Andrusieczko, „Gazeta Wyborcza”, „Outriders”
  • Michał Potocki, „Dziennik Gazeta Prawna”
  • Dr Jakub Olchowski (moderator)

Problematyka:

W związku z protestami na Białorusi, które trwają od sierpniowych wyborów prezydenckich, w przestrzeni informacyjnej (także polskiej) pojawiają się coraz liczniejsze narracje, oparte na fake newsach, dezinformacji i zaciemniające obraz wydarzeń. Po części wynikają one z niedoinformowania, braku wiedzy na temat Białorusi i jej specyfiki polityczno-społecznej, po części zaś są elementem świadomych działań dezinformacyjno-propagandowych.

Zarówno białoruski reżim, jak i Rosja starają się manipulować opinią publiczną – tak w Rosji i Białorusi, jak i na Zachodzie. Ma to wywoływać chaos, ułatwiający polaryzację opozycji białoruskiej i konsolidację zwolenników A. Łukaszenki, a jednocześnie dezorientować międzynarodową opinię publiczną co do motywów i celów protestów (a także zyskiwać przychylność dla działań i postawy Rosji i Łukaszenki).

Wskazywanie na inspirację zewnętrzną i zewnętrznych „wrogów”, spiskujących przeciw Białorusi, ma legitymizować poczynania reżimu i stanowić czynnik zniechęcający państwa i instytucje zachodnie do aktywniejszego angażowania się w wydarzenia na Białorusi.

Udostępnij