Bośnia i Hercegowina stanowi istotny rynek zbytu dla chorwackich i serbskich towarów. Szczególnie istotny jest handel produktami żywnościowymi. Ogranicza on rozwój produkcji rolnej w BiH, umożliwiając tym samym rozwój sektora rolnego w Serbii i Chorwacji. Choć sytuacja ta jest generalnie niekorzystna dla gospodarki Bośni i Hercegowiny, to sprawia ona, że dla Serbii i Chorwacji eskalacja konfliktu w Bośni i Hercegowinie stanowi niepożądany scenariusz. Niemniej należy się jednak spodziewać oporu części elit politycznych przed dalszą integracją gospodarczą regionu Bałkanów Zachodnich, np. w ramach Open Balkan, postrzeganą jako próba umocnienia na tym obszarze serbskiej hegemonii gospodarczej.
Retoryka Serbii i Chorwacji. Obydwa państwa sąsiednie – Republika Serbii oraz Republika Chorwacji – stawiają siebie w roli gwaranta i protektora praw odpowiednio: bośniackich Serbów i bośniackich Chorwatów. Zostało to też wyraźnie odzwierciedlone w porozumienie pokojowym z Dayton z 1995 r., które zakończyło wojnę w Bośni i Hercegowinie – jego stronami są także Republika Serbii i Republika Chorwacji. Obydwa państwa angażują się w wydarzenia w Bośni i Hercegowinie pod pretekstem ochrony interesów poszczególnych grup narodowościowych. Od dłuższego czasu władze w Zagrzebiu aktywnie lobbują za zwiększeniem praw konstytucyjnych bośniackich Chorwatów. Belgrad z drugiej strony wspiera prowokacyjne, irredentystyczne gesty i deklaracje przywódców Republiki Serbskiej BiH, choć jego celem jest utrzymanie status quo w BiH. Niemniej polityka kierowana do Bośni i Hercegowiny z Zagrzebia i Belgradu ma także inny ważny wymiar, który rzuca nowe światło na relacje w regionie. Jest to handel zagraniczny, który jest bardzo korzystny dla serbskich i chorwackich przedsiębiorców.
Choć polityka handlowa Chorwacji zdeterminowana jest w dużym stopniu przez wspólną politykę handlową Unii Europejskiej, to handel regionalny na obszarze Bałkanów Zachodnich rozwija się w ramach kilku inicjatyw, z których największy rozgłos zdobyła ostatnio Open Balkan, do której nie chciała przyłączyć się Bośnia i Hercegowina. Inicjatywa Open Balkan, wcześniej znana jako mini-Schengen,ma na celu zbliżenie gospodarcze, społeczne i polityczne między państwami. Obecnie należą do niej Albania, Macedonia Północna i Serbia.
Handel. Według danych Urzędu Statystycznego Republiki Serbii, Bośnia i Hercegowina stanowi trzeci najważniejszy rynek eksportowy dla serbskich produktów. W 2021 r. wartość wyeksportowanych tam towarów wynosiła 1,562 mld euro. Pierwszy na liście znajdował się rynek niemiecki (wartość serbskiego eksportu wynosiła 2,743 mld euro), a drugi – włoski (1,839 mld euro). Dla porównania – eksport do Rosji, która jest powszechnie uznawana za strategicznego partnera Serbii, osiągnął w 2021 r. wartość 840 mln euro. Tym samym udział Bośni i Hercegowiny w całkowitym eksporcie Serbii wyniósł 7,2% (Niemiec – 12,7%, a Włoch – 8,5%).
Serbski handel z Bośnią i Hercegowiną ma także jeszcze jedną, ważną dla serbskiej gospodarki zaletę – Belgrad odnotowuje wysoką nadwyżkę handlową. Dla Serbii jest to bardzo istotny czynnik – handel zagraniczny Serbii przynosi bowiem prawie 7 mld euro deficytu (zob. także „Komentarze IEŚ”, nr 681), z czego aż 2,722 mld euro kreowane jest przez handel z Chinami, a 2,398 mld euro przez handel z Unią Europejską. Handel z BiH przynosi za to 782 mln euro nadwyżki.
Podobną rolę odgrywa Bośnia i Hercegowina w handlu zagranicznym Chorwacji. Według Państwowego Urzędu Statystycznego Republiki Chorwacji wartość chorwackiego eksportu do Bośni i Hercegowiny w 2021 r. wyniosła 1,628 mld euro. Stawia to Bośnię i Hercegowinę na piątym miejscu (po Słowenii, Niemczech, Włoszech i Węgrzech) pod względem wartości eksportu. Wartość eksportu do BiH stanowi 8,4% wartości całego eksportu towarów Chorwacji. Chorwacja, podobnie jak Serbia, także odnotowuje wyraźną nadwyżkę w handlu z BiH. W 2021 r. wyniosła ona ponad 650 mln euro, choć deficyt w całym handlu towarowym Chorwacji wyniósł aż 9,259 mld euro (zob. „Komentarze IEŚ”, nr 636).
Wskaźniki te są jeszcze bardziej imponujące, kiedy weźmie się pod uwagę liczbę ludności i siłę nabywczą poszczególnych społeczeństw – Bośnia i Hercegowina to nieco ponad 3 mln mieszkańców oraz, według danych Banku Światowego, 16,8 tys. dolarów PKB per capita (2021), podczas gdy PKB per capita 2-milionowej Słowenii wynosi 43,6 tys. dolarów, a 10-milionowych Węgier – 36,7 tys. dolarów. Dla porównania PKB per capita Rosji wynosi 32,8 tys. dolarów, Niemiec – 57,9 tys. dolarów, a Włoch – 45,9 tys. dolarów.
Bośnia i Hercegowina odnotowuje równolegle nieznaczny deficyt w handlu zagranicznym. Według Agencji ds. Statystyki BiH, w handlu z Chorwacją deficyt wyniósł prawie 30 mln euro, natomiast w handlu z Serbią jest on dużo bardziej znaczący i wynosi ponad 360 mln euro. Chorwacja jest też drugim po Niemczech rynkiem zbytu dla bośniackohercegowińskiego eksportu z 13% udziału. Serbia zajmuje w tej kategorii trzecie miejsce z 12,1% eksportu. Jeśli chodzi o import BiH, to Serbia zajmuje trzecie miejsce z 11,2% (po Włoszech i Niemczech), a Chorwacja czwarte (8,9%). Szczególnie istotny jest tu import żywności oraz produktów powiązanych. Serbia i Chorwacja eksportują najwięcej tego typu produktów na rynek BiH (odpowiednio 21% i 12% całego importu żywności). Jest on szkodliwy dla rozwoju produkcji rolnej i przetwórstwa żywności w Bośni i Hercegowinie.
Wnioski
[Zdjęcie: Sezonowe owoce i warzywa / Srecko Niketic / PIXSELL / Forum]
Jan Muś
Komentarze IEŚ 701 (213/2022)
Bośnia i Hercegowina: rynek zbytu dla sąsiednich gospodarek