Wyszehrad porwany. Rozmowy o Europie Środka

Redakcja: Zbigniew Rokita, Tomasz Stępniewski

ISBN: 978-83-66413-45-0

Liczba stron: 70

Format: B5

Wydanie: Lublin 2021

Opis: Prezentujemy Państwu zbiór rozmów „Wyszehrad porwany” – opowieść o Europie Środkowej snutą przez jedne z najciekawszych osób zajmujących się tymi sprawami w regionie. Przygotowując go, stawialiśmy sobie za cel przede wszystkim przedstawienie intrygującej perspektywy na problematykę regionu – i jesteśmy przekonani, że naszym Autorkom i Autorom udało się tego dokonać.
Zastanawiające jest bowiem, gdy Martin Pollack zwraca uwagę, że Europa Środkowa to coś więcej niż geografia, i przypomina, że Praga czy Lublana są wysunięte na zachód dalej niż Wiedeń. Europa Środkowa jest też czymś więcej niż tylko granicami administracyjnymi – ten sam austriacki pisarz wyjaśnia, że Galicja to kraina wymyślona, powstały w XVIII wieku oświeceniowy projekt Habsburgów.
Poza głosami z Austrii, Węgier, Czech, Słowacji i Polski o rozmowę poprosiliśmy także pochodzącą z Ukrainy Olę Hnatiuk. Byliśmy ciekawi, jak Grupa Wyszehradzka wygląda z perspektywy Lwowa czy Kijowa. Hnatiuk może zaskakiwać, gdy mówi: „W oczach Europy Zachodniej Polska pozostaje Europą Wschodnią. To tylko Polakom się wydaje, że są częścią Zachodu, Europą Środkową”.

Pełny tekst publikacji: Spis treści / PDF

Udostępnij