Lublin Forum 2025 to wydarzenie, w którym udział wezmą eksperci, praktycy i liderzy opinii z kraju i zagranicy. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele świata nauki, mediów, administracji oraz organizacji międzynarodowych. Ich wiedza, doświadczenie i różnorodne perspektywy będą stanowić fundament inspirujących debat i analiz.
Dr Dimitar Bechev – dyrektor Programu Dahrendorfa w Centrum Studiów Europejskich (St Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki) oraz starszy pracownik naukowy w Carnegie Europe. Doktor w zakresie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego badania koncentrują się na Bałkanach, Turcji, regionie Morza Czarnego oraz polityce zagranicznej Rosji. Autor licznych publikacji, w tym książek: Turkey under Erdoğan (Yale University Press, 2022) oraz Rival Power: Russia in Southeast Europe (Yale University Press, 2017). Wcześniej pełnił funkcję starszego pracownika naukowego na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Centrum Studiów Słowiańskich, Eurazjatyckich i Wschodnioeuropejskich (2016-2020), a także starszego pracownika naukowego ds. polityki w Europejskiej Radzie Spraw Zagranicznych (ang. European Council on Foreign Relations, ECFR). Odbywał również stypendia w Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Harvarda, w London School of Economics oraz na Uniwersytecie Hitotsubashi w Tokio.
Dr Mateusz Chudziak – doktor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie najnowszej historii Turcji. W swojej karierze naukowej pracował w Ośrodku Studiów Wschodnich (2015-2021) i Szkole Głównej Handlowej (2023-2025). Jego główne zainteresowania badawcze koncentrują się na symbolice neotureckiej, związkach islamu z nacjonalizmem oraz polityce pamięci.
Dr Szczepan Czarnecki – socjolog, doktor nauk politycznych, kierownik Zespołu Studiów Obywatelskich w Instytucie Europy Środkowej. Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia społeczeństwa obywatelskiego, grup interesu, reprezentacji etnicznej oraz polityzacji etniczności w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dr hab. Agata Domachowska – profesor uczelni na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) oraz starszy analityk w Instytucie Europy Środkowej. Kierowniczka Pracowni Badań nad Pamięcią Zbiorową w Postkomunistycznej Europie na UMK oraz członkini Polskiej Komisji Kultury i Historii Bałkanów (AIESEE Polska). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na kwestiach tożsamości, procesach budowania narodów oraz polityce pamięci w państwach Bałkanów Zachodnich. Prowadzi także badania dotyczące diaspor bałkańskich oraz polityki i kultury tego regionu.
Dr Spasimir Domaradzki – starszy analityk oraz kierownik Zespołu Integracji i Konfliktów w Instytucie Europy Środkowej, a także adiunkt w Katedrze Prawa i Instytucji Unii Europejskiej na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Wilbur Foundation (2008), Institute for Research in Economic and Fiscal Issues (2014) oraz Visegrad Insight (2019-2020). W latach 2013-2014 był członkiem Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego. Członek Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze obejmują procesy polityczne w krajach bałkańskich, ze szczególnym uwzględnieniem Bułgarii i państw kandydujących oraz ich relacji z Unią Europejską.
Jędrzej Jander – starszy analityk w Instytucie Europy Środkowej. Absolwent historii na Uniwersytecie Edynburskim oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach wymiany akademickiej studiował na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na odporności społeczeństw demokratycznych, problematyce dezinformacji oraz polityce zagranicznej Chin, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i państw byłego ZSRR.
Julia Kazdobina – starszy współpracownik w Foreign Policy Council „Ukrainian Prism” w Kijowie oraz szefowa Ukraińskiej Fundacji Studiów nad Bezpieczeństwem. W latach 2016-2019 była doradczynią ministra polityki informacyjnej Ukrainy i odpowiadała za opracowanie „Strategii informacyjnej Ukrainy dotyczącej Krymu”, przyjętej przez rząd Ukrainy w grudniu 2018 roku. Wcześniej pracowała jako analityk polityczny w Ambasadzie USA w Kijowie oraz analityk w Ukraińskim Niezależnym Centrum Badań Politycznych.
Fatlum Kryezi – absolwent socjologii na Uniwersytecie w Prisztinie (Kosowo). W ramach swojej kariery zdobył doświadczenie w zakresie działań na rzecz integracji społecznej oraz ochrony praw człowieka. Od 2014 roku współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi w Kosowie i Albanii. Obecnie pełni rolę koordynatora programowego w organizacji Roma Versitas Kosovo. Jego aktywność zawodowa koncentruje się na wspieraniu równości obywatelskiej oraz promowaniu i ochronie praw mniejszości etnicznych, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności romskiej w Kosowie.
Dr hab. Sebastian Kubas – profesor uczelni w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w badaniach nad systemami politycznymi państw Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Węgier, a także nad reżimami politycznymi, w tym nad kwestiami demokracji, de-demokratyzacji oraz współczesnych form autorytaryzmu. Ponadto zajmuje się analizą ustroju samorządu terytorialnego Polski oraz państw Grupy Wyszehradzkiej.
Dr Alexandre Kukhianidze – profesor uczelni na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym im. Iwane Dżawachiszwilego. W latach 90. zajmował się zagadnieniami demokratyzacji i partycypacji obywatelskiej. Od 2003 roku specjalizuje się w badaniach nad przestępczością zorganizowaną, przemytem, korupcją, kwestiami bezpieczeństwa oraz rozwiązywaniem konfliktów w regionie Kaukazu. Stypendysta Fulbrighta, były zastępca kierownika projektu (CoP) w ramach USAID Local Government Reform Initiative (2001). W latach 2003-2010 dyrektor Transnational Crime and Corruption Center – Caucasus Office w Gruzji (TraCCC-CO). Odbył wizyty badawcze na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (program DAAD) (2003) oraz w Monterey Institute of International Studies (2010-2011), także profesor wizytujący na Uniwersytecie w Malmö (Szwecja) (2013).
Dr Łukasz Lewkowicz – adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz starszy analityk w Instytucie Europy Środkowej. Jego badania naukowe koncentrują się na problematyce stosunków polsko-słowackich, polityce zagranicznej Słowacji, współpracy transgranicznej oraz funkcjonowaniu Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza. Związany także z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie.
Dr Juraj Marušiak – doktor nauk politycznych, słowacki politolog, historyk, dziennikarz o słowacko-polskim pochodzeniu. Od 1996 roku związany z Instytutem Nauk Politycznych Słowackiej Akademii Nauk, a obecnie – jego dyrektor. Prowadzi badania naukowe dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej w XX i XXI wieku.
Miodrag Milosavljević – pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. Bałkanów Zachodnich w Open Society Foundations z siedzibą w Belgradzie, gdzie nadzoruje międzyregionalną działalność programową Fundacji i koordynuje prace zespołu regionalnego. Przedmiotem jego szczególnych zainteresowań jest proces europeizacji Bałkanów Zachodnich, zwłaszcza w obszarze wzmacniania instytucji demokratycznych, sprawiedliwej zielonej transformacji, praw cyfrowych i walki z korupcją. Posiada duże doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań wspierających reformy demokratyczne, partycypację obywatelską oraz usprawnienie nadzoru nad instytucjami publicznymi.
Dr Piotr Oleksy – starszy analityk w Instytucie Europy Środkowej oraz adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na polityce tożsamości i pamięci, konfliktach tożsamości oraz polityce zagranicznej Unii Europejskiej. Autor dwóch książek o Naddniestrzu. Publicysta współpracujący z czołowymi polskimi czasopismami. Były stypendysta Centrum Studiów Globalnych Uniwersytetu Wiktorii w Kanadzie.
Dr Vadim Pistrinciuc – ekspert w dziedzinie polityki społecznej i rozwoju, związany z Instytutem Inicjatyw Strategicznych w Kiszyniowie (Mołdawia). W latach 2014-1019 poseł do parlamentu Mołdawii. Od 2009 do 2012 roku – wiceminister pracy i ochrony socjalnej, a od 2012 do 2013 roku – starszy doradca premiera Mołdawii. Wcześniej pełnił rolę eksperta, kierownika projektu i konsultanta organizacji międzynarodowych (UNDP, UNICEF) w zakresie ochrony socjalnej, praw człowieka, reform administracji publicznej i walki z korupcją. Doktor socjologii, zdobywał doświadczenie naukowe także jako badacz w berlińskim biurze Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR) oraz jako stypendysta Fundacji Konrada Adenauera.
Dr hab. Robert Rajczyk – profesor uczelni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. komunikowanie międzynarodowe i międzykulturowe oraz zagadnienia związane z systemami politycznymi państw Europy Środkowej i Wschodniej, w szczególności Republiki Mołdawii, Rumunii, Kosowa oraz państw Grupy Wyszehradzkiej. Wielokrotny uczestnik misji obserwacyjnych wyborów organizowanych przez ODIHR OSCE w Mołdawii i Ukrainie. W latach 2015-2024 pełnił funkcję profesora wizytującego na Uniwersytecie Nahua w Dalin w Republice Chińskiej, gdzie realizował projekty badawcze finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej oraz Taiwan Foundation for Democracy.
Maria Simeonova – szefowa biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) w Sofii. Specjalizuje się w polityce zagranicznej Unii Europejskiej, roli Bułgarii w UE oraz kwestiach związanych z regionem Bałkanów Zachodnich. Przed dołączeniem do ECFR w 2020 roku pracowała w bułgarskim Ministerstwie Finansów. Odbyła również staże w bułgarskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Stałym Przedstawicielstwie Republiki Bułgarii przy Unii Europejskiej oraz w Komisji Europejskiej jako stażystka programu „Blue Book” w Dyrekcji Generalnej ds. Międzynarodowej Współpracy i Rozwoju. Ukończyła studia licencjackie z zakresu stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Sofijskim oraz studia magisterskie z zakresu studiów europejskich na Katholieke Universiteit Leuven w Belgii.
Dr Bernadett Szél – doktor socjologii, węgierska ekonomistka i polityczka, posłanka do węgierskiego parlamentu w latach 2012-2022. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z demokratyzacją, de-demokratyzacją, współczesnymi formami autorytaryzmu, równością praw, ochroną klimatu oraz sytuacją polityczną Tajwanu. Obecnie pełni funkcję George Soros Visiting Practitioner Chair na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU), a także jest stypendystką Taiwan Fellowship 2025.
Dr Francesco Trupia – adiunkt w Uniwersyteckim Centrum Doskonałości IMSErt: Interakcje – Umysł, Społeczeństwo, Środowisko na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor filozofii politycznej Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy, gdzie wcześniej uzyskał również tytułu magistra filozofii. Posiada także tytuł licencjata nauk politycznych i stosunków międzynarodowych zdobyty na Uniwersytecie w Katanii we Włoszech. W 2017 roku ukończył Advanced Course in Cultural Studies na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Jego zainteresowania badawcze obejmują politykę tożsamości i pamięci, problematykę mniejszości narodowych, a także procesy demokratyzacyjne i zagadnienia pogranicza w Europie Południowo-Wschodniej i na Kaukazie. W latach 2016-2021 współpracował z różnymi instytucjami badawczymi, m.in. Kosovo Foundation for Open Society (KFOS), Caucasus Research Resource Centers (CRRC-Armenia) w Erywaniu oraz Institute for Islamic Strategic Affairs (IISA) w Londynie.
Dr Jakub Jan Wiśniewski – dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Doktor nauk politycznych (Uniwersytet Warszawski), absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim oraz studiów z zakresu socjologii i polityki społecznej na Uniwersytecie Surrey w Londynie. Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, później zaś pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie pełnił funkcję dyrektora Departamentu
Strategii Polityki Zagranicznej. W latach 2014-2016 był Stałym Przedstawicielem RP przy OECD, a następnie wiceprezesem organizacji GLOBSEC. Od 2024 roku podsekretarz stanu w MSZ, odpowiedzialny za współpracę ekonomiczną, prawa człowieka oraz relacje z państwami Ameryki Łacińskiej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w umacnianie i rozwój integracji europejskiej.
Dr Tomasz Wiśniewski – kierownik wydziału ds. rozszerzenia UE i europejskiej polityki sąsiedztwa w Departamencie Polityki Zewnętrznej Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych pracuje od 2007 roku, zajmując różne stanowiska zarówno w kraju, jak i za granicą (w Grecji, Indiach i Rumunii). Bogate doświadczenie zawodowe zdobył także w innych departamentach administracji centralnej odpowiedzialnych za sprawy Unii Europejskiej. W ostatnim czasie aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do polskiej prezydencji w Radzie UE, zwłaszcza w zakresie polityki rozszerzenia Unii Europejskiej. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora nauk politycznych i administracji.
Prelegenci