Rumunia poprzez realizację projektu Neptun Deep ma szansę stać się największym producentem gazu ziemnego wśród państw Unii Europejskiej. Zagospodarowanie złóż Domino i Pelican South może stanowić niezwykle ważny element wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Rumunii, ale także państw Europy Środkowej. Zwiększona dostępność surowca w regionie będzie wymagała rozbudowy zdolności transportowych oraz dostosowania istniejących już gazociągów do nowych uwarunkowań rynkowych.
Rynek gazu ziemnego i projekty rozwojowe. Rumunia jest obecnie eksporterem netto gazu ziemnego z roczną produkcją na poziomie 9,9 mld m3 (ok. 75% wydobycia ma miejsce na lądzie, a pozostała część na wodach przybrzeżnych). Natomiast konsumpcja kształtuje się na poziomie 9,1 mld m3 rocznie, co powoduje, że już teraz część wydobywanego surowca jest kierowana na rynki państw sąsiednich. Rumunia posiada wieloletnią historię funkcjonowania przemysłu naftowo-gazowego i stanowi ważny punkt aktywności międzynarodowych przedsiębiorstw energetycznych. W ostatnich latach zawirowania prawno-fiskalne oraz organizacyjne spowodowały, że z rumuńskiego rynku w 2019 r. wycofała się amerykańska spółka ExxonMobil. Niemniej nadal sektor ten ma ogromny potencjał wzrostu.
W szerszym kontekście Rumunia zajmuje piąte miejsce, jeśli chodzi o zasoby gazu ziemnego w Europie, a także wydobycie tego surowca (po Norwegii, Wielkiej Brytanii, Ukrainie oraz Holandii), z udziałem na poziomie 4,3%. Biorąc jednak pod uwagę jedynie państwa członkowskie Unii Europejskiej, zajmuje drugie miejsce, po Holandii, z udziałem w produkcji na poziomie 25%. Należy ponadto zauważyć, że wraz z planowanymi inwestycjami, w tym w szczególności realizacją projektu Neptun Deep, sytuacja rynkowa Rumunii może ulec znacznej poprawie.
Decyzja o zagospodarowaniu w ramach projektu Neptun Deep dwóch złóż – Domino i Pelican South – zlokalizowanych na dnie Morza Czarnego została podjęta w czerwcu 2023 r. Prace nad tą inwestycją były prowadzone z różnym natężeniem od 2008 r. W latach 2008-2016 przeprowadzono szereg prac związanych z oszacowaniem pokładów bloku koncesyjnego Neptun Deep i wyceną projektu, a także dokonano wyboru koncepcji zagospodarowania złóż („Komentarze IEŚ”, nr 412). W ramach inwestycji planowane jest wykonanie łącznie 10 odwiertów produkcyjnych oraz usadowienie platformy produkcyjnej Neptun pomiędzy złożami Domino i Pelican South. Wydobywany gaz ziemny będzie kierowany do platformy w celu wstępnego oczyszczenia, a następnie rurociągiem o długości 160 km zostanie przetransportowany na ląd. Przewiduje się, że docelowo zakończenie etapu zagospodarowania złóż (etap do tzw. First Gas) nastąpi do 2027 r., a następnie rozpocznie się komercyjna produkcja surowca. Koszty inwestycji szacowane są na ok. 4 mld EUR, a projekt ma doprowadzić do zwiększenia wydobycia gazu ziemnego w Rumunii o ok. 8 mld m3 rocznie przez okres 10 lat. W konsekwencji produkcja surowca ma ulec niemalże podwojeniu. Obok realnych korzyści wynikających z zagospodarowania złóż w postaci eksportu gazu ziemnego przewiduje się, że projekt przyniesie dochody do budżetu państwa z tytułu różnego rodzaju opłat i podatków w wysokości 20 mld EUR.
Istniejąca i planowane inwestycje infrastrukturalne. Rumunia już teraz partycypuje w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowej, w tym przede wszystkim Mołdawii („IEŚ Komentarze”, nr 1124), a docelowo również m.in. Ukrainy. Pod koniec 2024 r. kończy się umowa rosyjsko-ukraińska na transport gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy, co spowoduje, że część państw w regionie, w tym w szczególności Austria oraz Węgry, nie będzie mogła pozyskiwać surowca z Rosji z wykorzystaniem ukraińskich rurociągów. Takie dostawy będą mogły odbywać się jedynie z południa Europy, a więc poprzez gazociąg TurkStream. W tych zmienionych uwarunkowaniach międzynarodowych wzrośnie znaczenie Rumunii, która jest w stanie dostarczać gaz ziemny z południa poprzez gazociąg Transbałkański (dostawy mogą pochodzić m.in. z Azerbejdżanu lub terminali regazyfikacyjnych w Grecji) do Mołdawii, a także potencjalnie innych państw Europy Środkowej oraz na Ukrainę. Jednocześnie już obecnie część dostępnego w Rumunii surowca jest kierowana na Węgry gazociągiem BRUA. W ramach realizacji projektu Neptun Deep niezbędne będzie wybudowanie gazociągu Tuzla-Podişor, co umożliwi połączenie infrastruktury podmorskiej z krajową siecią przesyłową.
Zagospodarowanie złóż Domino i Pelican South zmieni sytuację energetyczną państw Europy Środkowej, gdyż zwiększy dostępność gazu ziemnego spoza Rosji. Od momentu wybuchu w 2022 r. pełnoskalowej wojny na Ukrainie nastąpił spadek znaczenia Federacji Rosyjskiej w regionie, a projekt Neptun Deep może doprowadzić do całkowitego uniezależnienia się państw Europy Środkowej od dostaw surowca ze Wschodu. Za pomocą istniejącej oraz planowanych inwestycji nastąpi wzmocnienie wymiany gazowej na osi Północ-Południe, co poprawi bezpieczeństwo energetyczne państw tego regionu. Co ważne, poprzez istniejące rozwiązania Rumunia będzie mogła kierować surowiec do Mołdawii, Bułgarii i Węgier, a docelowo poprzez Węgry na rynki pozostałych państw należących do UE.
Wnioski
[1] Zero Routine Flaring i Zero Routine Venting to inicjatywy mające na celu redukcję emisji gazów poprzez eliminację rutynowego spalania (flaring) i uwalniania (venting) gazów towarzyszących wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego.
[Zdj. Romgaz / Neptun Deep
Michał Paszkowski
Komentarze IEŚ 1164 (139/2024)
Rumunia: ambitne plany dotyczące eksportu gazu ziemnego