Wyniki wyszukiwania

17 sierpnia 2020

Pesymistyczne prognozy dla ukraińskiej gospodarki

Rozmowa nr 18

Ukraińska gospodarka przeżywa bardzo trudny czas w związku z pandemią. Odczuwają to zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. Władze podejmują pewne działania osłonowe, jednak w ocenie ekspertów są one niewystarczające. Ukraina liczy na wsparcie m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego, musi jednak konsekwentnie wypełniać określone warunki – podkreśla współpracująca z Instytutem Europy Środkowej dr Marta Drabczuk.

17 sierpnia 2020

Państwa nadbałtyckie przeciwdziałają propagandzie

Rozmowa nr 17

Państwa nadbałtyckie apelują do swoich obywateli, aby w obliczu pandemii korzystali tylko ze sprawdzonych informacji. Wynika to z obawy przed rosyjską propagandą, która niejednokrotnie rozpowszechniała fałszywe informacje. Jak dotąd środki mające na celu przeciwdziałanie pandemii przynoszą pożądany skutek – zauważa Dominik Wilczewski, starszy analityk w Zespole Bałtyckim Instytutu Europy Środkowej.

17 sierpnia 2020

Słabość państw autorytarnych w walce z pandemią

Rozmowa nr 16

Państwa autorytarne nie radzą sobie z pandemią. Chaos organizacyjny obserwujemy w Rosji. Z kolei na Białorusi władze praktycznie bagatelizują problem. W przypadku tego drugiego państwa załamanie gospodarki może być początkiem politycznego końca prezydenta Łukaszenki. Które państwa się wzmocnią, a które osłabną i jak zmienią się organizacje międzynarodowe w wyniku pandemii – na te pytania odpowiada kierownik Zespołu Europy Wschodniej IEŚ dr Jakub Olchowski w rozmowie z Marcinem Superczyńskim.

17 sierpnia 2020

Serbia i Macedonia Północna przesuwają termin wyborów

Rozmowa nr 15

Pandemia Covid-19 spowodowała przesunięcie wyborów w Serbii i Macedonii Północnej. W tym pierwszym państwie wprowadzono daleko idące obostrzenia dotyczące poruszania się. Osoby starsze praktycznie w ogóle nie mogą opuszczać swoich domów. Z kolei Macedonia Północna, pomimo przeciągających się problemów wewnętrznych, odniosła znaczący sukces w polityce międzynarodowej – podkreśla dr hab. Konrad Pawłowski z Zespołu Bałkańskiego Instytutu Europy Środkowej.

17 sierpnia 2020

Przyszłość Donbasu w cieniu pandemii

Rozmowa nr 14

Pandemia Covid-19 osłabia gospodarczo Ukrainę i może wpłynąć na jej pozycję negocjacyjną w sprawie przyszłości Donbasu. W lutym i marcu tego roku pojawiły się projekty – inspirowane przez Rosję – wzmacniające pozycję separatystów. O skomplikowanej sytuacji Ukrainy rozmawiamy z dr. Andrzejem Szabaciukiem z Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej.

17 sierpnia 2020

Polityczny spór o kwiaciarnie w Czechach

Rozmowa nr 13

Czeski rząd dynamicznie zajął się zwalczaniem skutków pandemii wirusa Covid-19, jednak nie obyło się bez kontrowersji. Jedną z nich jest ponowne otwarcie kwiaciarni. Ten fakt został wykorzystany do bieżącej walki politycznej i ataków na rząd. Dlaczego tak się stało – tłumaczy Szczepan Czarnecki z Zespołu Wyszehradzkiego Instytutu Europy Środkowej.

17 sierpnia 2020

Rozpad koalicji rządowej w Kosowie

Rozmowa nr 12

Kosowo ponownie nie ma koalicji rządowej. Doszło tam do upadku rządu Albina Kurtiego, a oficjalną przyczyną był spór o zwalczanie pandemii wirusa Covid-19. W rzeczywistości problem dotyczy jednak rywalizacji pomiędzy prezydentem a premierem i zakresu ich kompetencji w obecnej sytuacji. Co czeka Kosowo w najbliższym czasie – wyjaśnia dr Agata Domachowska z Zespołu Bałkańskiego Instytutu Europy Środkowej.

17 sierpnia 2020

Polityczna zmiana warty w Kosowie

Rozmowa nr 11

W kolejnym odcinku dyskutujemy o wyzwaniach stojących przed nowym rządem Kosowa. Do głosu doszli tam politycy, którzy nie są związani ze środowiskami w przeszłości walczącymi zbrojnie o niepodległość tego państwa. O wyzwaniach w polityce wewnętrznej i międzynarodowej, które stoją przed Kosowem, rozmawiamy z dr. hab. Konradem Pawłowskim z Zespołu Bałkańskiego Instytutu Europy Środkowej.

17 sierpnia 2020

Ukraińskie wizje historyczne

Rozmowa nr 10

O wyzwaniach stojących przed Ukrainą dyskutowano niedawno w Instytucie Europy Środkowej w ramach międzynarodowego seminarium. Poruszano, między innymi, kwestie budowania ukraińskiej tożsamości w oparciu o różne interpretacje wydarzeń historycznych na poziomie poszczególnych regionów. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami profesor Georgiy Kasianov z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

17 sierpnia 2020

Polsko-ukraińska granica przyszłości

Rozmowa nr 9

W Rozmowach Instytutu Europy Środkowej zastanawiamy się nad usprawnieniem obsługi granicy polsko-ukraińskiej. Kwestie przepustowości przejść i budowa kolejnych, z których mogliby korzystać turyści w okresie wakacyjnym – to temat bardzo istotny. Efekty swoich badań, dotyczące tej właśnie granicy, zaprezentowała w Instytucie dr Marta Jaroszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.