Macedonia Północna jest jednym z nielicznych państw w Europie, które w dalszym ciągu pozostają uzależnione od dostaw gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej. W długim horyzoncie czasowym celem rządu w Skopje jest dywersyfikacja dostaw surowca. Elementem takich działań jest rozbudowa infrastruktury importowej (interkonektory) z Grecją, Serbią i Albanią. Natomiast w krótkim horyzoncie czasowym kluczowym aspektem jest zapewnienie stabilnych dostaw surowca w oparciu o istniejące rozwiązania techniczne.
Kluczowe znaczenie Bułgarii w dostawach gazu ziemnego. W Macedonii Północnej gaz ziemny jest wykorzystywany głównie w przemyśle, elektrowniach oraz w elektrociepłowniach. Przez długi czas dostawy były realizowane jedynie z Federacji Rosyjskiej, w oparciu o długoterminową umowę obowiązującą do 2030 r. i przewidującą dostawy z tego kierunku na poziomie ok. 0,4 mld m3 rocznie. Import surowca do Macedonii Północnej jest możliwy wyłącznie poprzez interkonektor z Bułgarią (punkt Zidilovo/Kyustendil). Zdolność transportowa gazociągu wynosi 1 mld m3 rocznie. Możliwości te nie są w pełni wykorzystywane, biorąc pod uwagę poziom zapotrzebowania na surowiec w Macedonii Północnej (265 mln m3 w 2022 r. wobec 411 mln m3 w 2021 r.). Co ważne, całość zdolności transportowych w punkcie Zidilovo/Kyustendil została zarezerwowana do 2030 r. przez Gazprom (element trójstronnej umowy pomiędzy Gazpromem a operatorami w Bułgarii: Bulgartransgaz oraz Macedonii Północnej: GA-MA). Wojna na Ukrainie początkowo nie spowodowała trudności w dostawach surowca. Sytuacja uległa jednak zmianie wraz z wprowadzeniem przez Bułgarię rozwiązań prawnych dotyczących gazociągu TurkStream. 13 października 2023 r. rząd w Sofii ustanowił specjalną dodatkową opłatę tranzytową („składkę energetyczną”) z tytułu transportu i tranzytu przez terytorium Bułgarii gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej. Wysokość podatku wynosi 10 euro za 1 MWh. Dla Macedonii Północnej, która dotychczas importowała surowiec z Rosji, jest to znaczny koszt, który negatywnie oddziałuje na sytuację energetyczną w państwie. Strona macedońska wskazała, że nowa opłata jest sprzeczna z przepisami UE i jednocześnie doprowadzi do wzrostu opłat za surowiec dla odbiorców indywidualnych o 20%. Taka sytuacja sprawiła, że od października 2023 r. dostawy gazu ziemnego są realizowane w oparciu o miesięczne przetargi, a dostawcą surowca spoza Rosji jest spółka Graystone Bulgaria LTD (ok. 1000 m3 miesięcznie). O ile początkowo rząd w Bułgarii, pomimo nacisków głównie Serbii oraz Węgier, nie chciał wycofać się z opłaty tranzytowej, o tyle ostatecznie w grudniu 2023 r. ugiął się i z niej zrezygnował (Węgry poinformowały, że zawetują wejście Bułgarii do strefy Schengen). Co ważne, w ramach dotychczasowej współpracy Macedonia Północna mogła wykorzystywać podziemny magazyn gazu ziemnego w Chiren w Bułgarii do utrzymywania własnych zapasów.
Grecja: potencjalny partner w dywersyfikacji dostaw. Od wielu lat duże wyzwanie dla Macedonii Północnej stanowią potencjalne problemy, wynikające z istnienia jednej trasy importu gazu ziemnego – wyłącznie z Bułgarii. Do elementów, które mają zapewnić możliwość budowy bardziej zróżnicowanej struktury importu gazu ziemnego, należy współpraca z Grecją. Historia budowy odpowiedniego interkonektora (IGNM) sięga 2016 r., kiedy zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy firmami NER Skopje oraz DESFA S.A. („Komentarze IEŚ”, nr 599). Natomiast w 2021 r. doszło do podpisania umowy o budowie gazociągu, który łącznie ma liczyć 123 km (68 km na terytorium Macedonii Północnej, a 55 km na terytorium Grecji). Ma on połączyć system gazociągowy obu państw, który będzie obsługiwany przez Nomagas Skopje w Macedonii Północnej oraz DESFA w Grecji. Zdolność przesyłowa gazociągu pomiędzy Nea Mesimvria a Negotino (punkt kontrolny to Evzoni/Gavgellija) ma wynieść 1,5 mld m3 rocznie z możliwością zwiększenia przepustowości do 3 mld m3. Gazociąg ma powstać do końca 2024 r. Co ważne, poprzez budowę tego połączenia powstanie możliwość importu gazu ziemnego z budowanego terminalu LNG typu FSRU w Aleksandropolis w Grecji. Firma ESM z Macedonii Północnej posiada 10% udziałów w tym projekcie na podstawie porozumienia ze spółką Gastrade SA. Rozpoczęcie funkcjonowania terminalu jest przewidziane na początek 2024 r.
Serbia i Albania: rozbudowa systemu gazowego. Obok projektu zakładającego połączenie systemu gazociągowego Macedonii Północnej z Grecją rozważane są również inne projekty infrastrukturalne. Jedną z takich inicjatyw jest kooperacja z Serbią w zakresie budowy połączenia gazowego. Projekt obejmuje budowę interkonektora o całkowitej długości 65 km, łączącego Macedonię Północną (miejscowość Klečevce niedaleko Kumanova) z Serbią (niedaleko Gyuesheva). Inwestycja jest planowana przez spółki NER JSC Skopje oraz Srbijagas. Zdolność przesyłowa została określona na poziomie 3-4 mld m3 rocznie w kierunku do Serbii oraz 0,5 mld m3 rocznie (z opcją zwiększenia do 1 mld m3 rocznie) w kierunku do Macedonii Północnej. Projekt ten umożliwi zwiększenie dostępności gazu ziemnego dla odbiorców w Macedonii Północnej (działania na rzecz zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej poprzez zastąpienie węgla wykorzystywanego w elektrowniach Bitola i Oslomej oraz ciężkiego oleju opałowego używanego w elektrowni Negotino) oraz w Serbii poprzez Grecję. Źródłem pochodzenia surowca mógłby być zarówno Azerbejdżan (gazociągi TANAP/TAP), jak i terminale LNG w Grecji oraz Turcji.
Drugim kierunkiem, który rozważany stoi jako alternatywne źródło dostaw gazu ziemnego, jest Albania. W 2017 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy spółkami NER Skopje oraz Albgaz, których celem jest budowa odpowiedniego interkonektora. Przewiduje się, że gazociąg łączący oba państwa (Lin w Albanii oraz Struga w Macedonii Północnej) miałby zdolność przesyłową na poziomie 0,5 mld m3 rocznie z opcją zwiększenia do 1 mld m3. Docelowo projekt umożliwiłby zmianę struktury dostaw gazu ziemnego do Macedonii Północnej poprzez import projektowanym gazociągiem IAP (Ionian Adriatic Pipeline) lub też poprzez planowany terminal LNG w Albanii, w porcie Vlora. Odpowiednie porozumienie o współpracy pomiędzy Albanią a Macedonią Północną zostało podpisane w listopadzie 2022 r.
Wnioski
[Zdj. Energia.edu.pl]
Michał Paszkowski
Komentarze IEŚ 1022 (270/2023)
Macedonia Północna rozbudowuje infrastrukturę dostaw gazu ziemnego