Zwycięstwo Natašy Pirc Musar oznacza przejęcie pełni władzy przez obóz centrolewicowy o silnym nastawieniu ekologicznym. Fakt, że kandydat koalicji rządzącej – Milan Berglez – zdobył zaledwie 15% głosów, świadczy o negatywnej percepcji istniejącego systemu partyjnego, szczególnie wśród wyborców lewicowych i centrowych. Wysokie notowania kandydata prawicy Anže Logara stanowią z kolei wyzywanie dla przywództwa na prawicy Janeza Janšy. Można założyć, że Nataša Pirc Musar będzie ambitną i aktywną prezydent Słowenii, szczególnie w obszarze praworządności, poszanowania praw człowieka, wolności mediów i zielonej transformacji. W polityce zagranicznej Słowenii umocniony zostanie proeuropejski kurs, nakierowany raczej na współpracę z instytucjami UE niż z Węgrami.
Wyniki wyborów. Druga tura wyborów prezydenckich w Słowenii zakończyła się zwycięstwem niezależnej kandydatki Natašy Pirc Musar. Zagłosowało na nią 53,86% wyborców (478 tys.). Jej kontrkandydat, wywodzący się z prawicowej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (Slovenska Demokratska Stranka, SDS) Anže Logar, zdobył 409 tys. głosów i 46,14% poparcia. Kampania wyborcza była oceniana jako tolerancyjna, pełna szacunku i niewroga. Nataša Pirc Musar obejmie obowiązki z dniem 22 grudnia 2022 r. Będzie to pierwsza kobieta na tym stanowisku w Słowenii. Rola prezydenta w Republice Słowenii jest ograniczona, choć niepozbawiona politycznego znaczenia. Prezydent ma przede wszystkim wpływ na obsadzanie niektórych stanowisk w administracji. Dotychczasowa praktyka polityczna pokazuje, że prezydent może także odgrywać widoczną rolę w kształtowaniu wizerunku Słowenii za granicą oraz pełnić funkcję mediatora na słoweńskiej scenie politycznej.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Słowenii odbyła się 23 października. Zgodnie z przewidywaniami sondaży nie wyłoniono zwycięzcy, który cieszyłby się poparciem większości elektoratu. Wyniki pierwszej tury wyborów przedstawiały się następująco: Anže Logar (SDS) – 33,96%; Nataša Pirc Musar (bezpartyjna) – 26,87%; Milan Berglez (kandydat rządzącej koalicji Ruchu Wolności (Gibanje Svoboda, GS) oraz Socjaldemokratów (Socialni demokrati, SD)) – 15,41%; Vladimir Prebilič (bezpartyjny, wspierany przez mniejsze partie lewicowe i ruchy ekologiczne) – 10,66%; Sabina Senčar (antysystemowa-libertariańska partia Resni.ca) – 5,95%; Janez Cigler Kralj (konserwatywno-chrześcijańska Nowa Słowenia (Nova Slovenia, NSi)) – 4,35%; Miha Kordiš (Lewica (Levica)) – 2,80%. Frekwencja w drugiej turze wyniosła 53%.
Spektakularne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych z 24 kwietnia 2022 r. Ruchu Wolności, który uzyskał najwięcej głosów w historii słoweńskiego parlamentaryzmu (410 tys.), oraz obecny wynik Natašy Pirc Musar pokazują, że słoweńscy wyborcy nie są zadowoleni z polityki partyjnej prowadzonej w Słowenii. Dwóm partiom wchodzącym w skład koalicji rządzącej – Ruchowi Wolności i SD – nie udało się wystawić kandydata, który wszedłby do drugiej tury wyborów prezydenckich. Zwycięstwo Pirc Musar, kandydatki ostentacyjnie wręcz podkreślającej niezależność wobec istniejących układów i formacji politycznych, oraz bardzo niski wynik kandydata partii Lewica (2,8%) sugerują, że istniejące partie centrolewicowe przechodzą poważny kryzys poparcia, który już po raz drugi w tym roku został zażegnany przez osobę wywodzącą się spoza istniejących kręgów partyjnych.
Wnioski
[Zdjęcie: Prezydent elekt Słowenii Nataša Pirc Musar podczas konferencji prasowej po wygraniu drugiej tury wyborów w Lublanie, Słowenia, 13 listopada 2022 r. / źródło: BORUT ZIVULOVIC / Reuters / Forum]
Jan Muś
Komentarze IEŚ 726 (238/2022)
Wybory prezydenckie w Słowenii: zwycięstwo centrolewicy