Znaczenie energii solarnej w miksie energetycznym państw Europy Południowo-Wschodniej podwoi się w ciągu kilku najbliższych lat. Największymi producentami energii tego typu będą Bułgaria oraz Słowenia i Chorwacja. Skala produkcji oraz dobre połączenie z grecką siecią energetyczną sprawiają, że dominującą pozycję w regionie Bałkanów Zachodnich może mieć Bułgaria. Szybki rozwój fotowoltaiki w południowo-wschodniej części kontynentu umożliwi eksport nadwyżek energii do państw sąsiednich, ale także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne tych państw.
Według holenderskiej firmy doradczej Solarplaza International[1] oczekuje się, że w 2024 r. wszystkie państwa Europy Południowo-Wschodniej (SEE)[2] co najmniej podwoją swoją moc produkcyjną w elektrowniach słonecznych w odniesieniu do roku 2021. Dominującym rynkiem w regionie jest i będzie Bułgaria, a łączna moc fotowoltaiczna w tym państwie wyniesie 2 GW do końca 2022 r. i 3,2 GW w 2025 r. Albania w całości opiera się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych, podczas gdy Chorwacja i Czarnogóra mają drugi i trzeci co do wielkości udział energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii elektrycznej – odpowiednio 63% i 52%. Z drugiej strony Kosowo ma najwyższy poziom emisji dwutlenku węgla, a udział energii odnawialnej wynosi zaledwie 6,3%. Energia wodna prawdopodobnie pozostanie głównym odnawialnym źródłem energii w regionie.
Zwiększenie mocy fotowoltaicznej. W roku 2022 skumulowana moc fotowoltaiczna w poszczególnych państwach Europy Południowo-Wschodniej zdecydowanie najlepiej wyglądała w Bułgarii i Słowenii, z mocą odpowiednio 1948 i 771 MW. Za nimi plasowały się Chorwacja (208 MW) i Serbia (137 MW), następnie Macedonia Północna (114 MW) oraz Bośnia i Hercegowina (107 MW). Moc fotowoltaiczna pozostałych państw regionu była marginalna – Albania 29 MW, Czarnogóra 22 MW oraz Kosowo 20 MW.
Do 2025 r. moce te ulec mają jednak znacznemu zwiększeniu. Według raportu Solarplaza International w odniesieniu do roku 2021 moc fotowoltaiczna ma wzrosnąć:
Oczekiwany jest więc wyraźny, wielokrotny skok mocy fotowoltaicznej poszczególnych państw regionu. W pierwszym półroczu 2023 r. Chorwacja odnotowała nadwyżkę w handlu energią elektryczną pochodzącą w większości z OZE w wysokości aż 466 mln euro.
Wzrost znaczenia OZE. Wśród państw bałkańskich największy udział energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym mają Albania (100%), Chorwacja (63%) i Czarnogóra (52%). Z drugiej strony, jedna z największych gospodarek regionu, Bułgaria, przy produkcji energii elektrycznej w dalszym ciągu opiera się na paliwach kopalnych (40%). Podczas gdy Kosowo ma w ujęciu względnym najbardziej emisyjny koszyk energii elektrycznej (94), to Serbia (25,5 TWh) i Bułgaria (24,6 TWh) wygenerowały łącznie aż 58% energii elektrycznej wytwarzanej w regionie przy użyciu paliw kopalnych. Ogółem w 2022 r. paliwa kopalne odpowiadały za ponad 53% całkowitej produkcji energii elektrycznej w SEE, a odnawialne źródła energii – za 32,7%.
W państwach SEE najbardziej rozpowszechnionym odnawialnym źródłem energii pozostaje energia wodna, stanowiąca 72,8% całkowitej mocy odnawialnej regionu, następnie energia słoneczna – 14,1% i energia wiatrowa – 11,5%. W 2022 r. Bułgaria i Słowenia wyróżniały się jako państwa o największym udziale energii solarnej wśród odnawialnych źródeł energii – energia słoneczna stanowiła odpowiednio 32,1% i 30,7% ich całkowitych mocy w zakresie energii odnawialnej. W sumie energetyka słoneczna poczyniła znaczne postępy w państwach, osiągając skumulowaną moc operacyjną na poziomie prawie 3,2 GW. Stanowi to 14,1% całkowitej mocy odnawialnej regionu, co oznacza znaczny wzrost z 10,1% odnotowanych w 2021 r. Biorąc pod uwagę plany rozbudowy mocy fotowoltaicznej, udział ten może zwiększyć się w stosunkowo krótkim czasie.
Wnioski
[1] Solarplaza International, PV Market overview. Balkans.
[2] Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia i Słowenia.
[Zdjęcie: energiajutra.eu]
Jan Muś
Komentarze IEŚ 942 (190/2023)
Wzrost znaczenia energii solarnej w Europie Południowo-Wschodniej