Rozmowy IEŚ

Rozmowy Instytutu Europy Środkowej


Rozmowy IEŚ to seria nagrań rozmów przeprowadzanych z analitykami Instytutu oraz zaproszonymi gośćmi, prezentowana w formie podcastów. Za stronę redakcyjną Rozmów IEŚ odpowiadają: Tomasz Stępniewski, Marcin Superczyński i Andrzej Koma (sekretarz). • Rozmowa nr 99
  Poważne wyzwania przed ukraińską polityką dotyczącą bezpieczeństwa

  Ukraina konsekwentnie modernizuje swoje siły zbrojne według standardów NATO. W ostatnich latach spore kwoty wydawane są na nowe uzbrojenie, inaczej wygląda też proces szkolenia żołnierzy. Kierunek zmian został potwierdzony w nowej strategii bezpieczeństwa. Ukraińska armia, która w 2014 r. próbowała stawiać opór Rosji na Krymie i Donbasie, dzisiaj jest już zupełnie inna – podkreśla dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej IEŚ.

 • Rozmowa nr 98
  Relacje polsko-litewskie po wyborach parlamentarnych

  Rozwój relacji dwustronnych oraz spór Polski i Węgier z Unią Europejską to główne tematy omawiane podczas ostatniej wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy na Litwie. Wizyta polskiego przywódcy odbyła się w czasie formowania nowego rządu – po niedawnych wyborach parlamentarnych na Litwie. Jak będą się teraz kształtowały relacje pomiędzy tymi państwami i jaką rolę mogą w nich odegrać Polacy mieszkający na Litwie – wyjaśnia kierownik Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik.

 • Rozmowa nr 97
  Były prezydent Kosowa Hashim Thaçi odpowie przed sądem za zbrodnie popełnione podczas wojny z Serbami

  Kilku kosowskich polityków, łącznie z byłym prezydentem tego kraju Hashimem Thaçim, odpowie za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Do przestępstw miało dojść podczas wojny z Serbami ponad 20 lat temu. Wówczas oskarżeni prowadzili walkę jako bojownicy Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK). Postępowanie jest prowadzone przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa w Hadze, a oskarżeni odrzucają stawiane im zarzuty. Sytuacja, do której doszło ponownie, komplikuje scenę polityczną Kosowa – zaznacza dr hab. Konrad Pawłowski, kierownik Zespołu Bałkańskiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 96
  Protesty przeciwko uruchomieniu elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi

  Pomimo protestów Białoruś uruchomiła elektrownię atomową w Ostrowcu. Powstała ona niedaleko granicy z Litwą i właśnie to państwo zgłasza największe wątpliwości związane z bezpieczeństwem. Nie są one bezpodstawne. Niedługo po uruchomieniu obiektu doszło w nim, jak poinformowała strona białoruska, do niegroźnego incydentu. Uruchomienie elektrowni w Ostrowcu ma spowodować ograniczenie zakupu rosyjskiego gazu. Jednak w praktyce uzależnienie od Rosji specjalnie się nie zmniejszy – podkreśla starszy analityk z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ dr Andrzej Szabaciuk.

 • Rozmowa nr 95
  Ormianie przegrali wojnę o Górski Karabach

  Azerbejdżan odzyskuje kontrolę nad większością terytorium Górskiego Karabachu. Porażka militarna Ormian oznacza zasadniczą zmianę sytuacji w tym regionie. Strony konfliktu zawarły porozumienie, nad którego realizacją będzie czuwać Rosja, a dokładniej jej wojska. Co to w praktyce oznacza – wyjaśnia prof. Krzysztof Fedorowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 • Rozmowa nr 94
  Przyszły prezydent USA nie zmieni polityki wobec państw naszego regionu

  Stany Zjednoczone Ameryki zasadniczo nie zmienią polityki wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej. Joe Biden, zwycięzca wyborów prezydenckich, powinien utrzymać dotychczasowe kierunki działań, które prowadziła administracja Donalda Trumpa. Zmian rewolucyjnych nie będzie – uważa dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej IEŚ.

 • Rozmowa nr 93
  Brak opozycji sporym kłopotem dla obozu rządzącego w Serbii

  Dopiero po czterech miesiącach od wyborów w Serbii powołano nowy rząd. Na jego czele stanęła ponownie Ana Brnabić. Koalicja wyborcza pod wodzą Serbskiej Partii Postępowej uzyskała ponad 60% głosów i wydawać by się mogło, że z powołaniem nowego rządu nie powinno być większych problemów. Okazuje się jednak, że brak realnej opozycji w nowym parlamencie poważnie komplikuje sytuację polityczną – podkreśla kierownik Zespołu Bałkańskiego IEŚ dr hab. Konrad Pawłowski.

 • Rozmowa nr 92
  Zaskakujące wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Mołdawii

  Była premier Mołdawii Maia Sandu wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich w tym państwie. Drugie miejsce zajął prezydent Igor Dodon. Przedwyborcze sondaże wskazywały, że to właśnie urzędujący prezydent otrzyma większą liczbę głosów. Ostatecznie tak się nie stało. Nie oznacza to jednak, że Igor Dodon jest na straconej pozycji – informuje dr Piotr Oleksy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 • Rozmowa nr 91
  Amerykańska ropa raczej nie zawojuje białoruskiego i ukraińskiego rynku paliw

  Sytuacja polityczna na Białorusi nie sprzyja dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Z wcześniejszych zapowiedzi Alaksandra Łukaszenki, sugerujących poszukiwanie innych dostawców poza Rosją, niewiele zostało. Co prawda Białoruś zakupiła w Stanach Zjednoczonych ładunki ropy naftowej, jednak były to działania symboliczne – podkreśla dr Michał Paszkowski, starszy analityk z Zespołu Bałtyckiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 90
  Unia Europejska nie wprowadzi procedury nadmiernego deficytu wobec państw regionu

  Państwa Europy Środkowej przeznaczają bardzo duże środki na ratowanie gospodarki w związku z pandemią COVID-19. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na tego rodzaju wsparcie przeznaczono równowartość około 10% PKB. Wydatki te powodują wzrost deficytu budżetowego, jednak w tym przypadku Unia Europejska podchodzi do tego ze zrozumieniem – informuje Marlena Gołębiowska z Zespołu Bałtyckiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 89
  Dynamiczny rozwój pandemii w państwach Europy Środkowej i Wschodniej

  Pandemia COVID-19 ponownie uderzyła, także w Europie Środkowej i Wschodniej. W poszczególnych państwach sytuacja nieco się różni, zarówno pod względem dynamiki rozwoju pandemii, jak i zastosowanych metod, które mają ją ograniczyć. O obecnej sytuacji mówią: kierownik Zespołu Bałkańskiego dr hab. Konrad Pawłowski, kierownik Zespołu Wyszehradzkiego dr Agata Tatarenko, kierownik Zespołu Bałtyckiego dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik i starszy analityk z Zespołu Europy Wschodniej dr Andrzej Szabaciuk.

 • Rozmowa nr 88
  Nowa koalicja rządowa na Litwie

  Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci to ugrupowanie, które wygrywa wybory parlamentarne na Litwie. Aby jednak utworzyć rząd, musi powstać koalicja, w której znajdą się najprawdopodobniej Partia Wolności i Ruch Liberalny. Słaby wynik uzyskała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, o czym informowaliśmy w Rozmowie IEŚ nr 82, dotyczącej wyborów na Litwie. Wyniki drugiej tury potwierdzają tendencję z pierwszej tury – podkreśla dyrektor Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie dr Gediminas Kazėnas.

 • Rozmowa nr 87
  Słabe notowania partii prezydenckiej w wyborach samorządowych na Ukrainie

  Partia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – Sługa Narodu – z wyraźnym spadkiem w wyborach samorządowych na Ukrainie. Lepsze rezultaty uzyskała Europejska Solidarność – ugrupowanie byłego prezydenta Petra Poroszenki, a także Platforma Opozycyjna – Za Życie. Jednak to regionalne komitety wyborcze otrzymały najwięcej głosów. Tym razem do wyborów poszło zdecydowanie mniej głosujących niż poprzednio. O przyczynach takiego stanu rzeczy z Kijowa mówi dr Hanna Bazhenova, starszy analityk z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ.

 • Rozmowa nr 86
  Estonia zabiega o szerszą współpracę w ramach Trójmorza

  Estonia chce przekonać do Inicjatywy Trójmorza państwa nordyckie. Jak dotąd to się jednak nie udaje. Pewne działania były podejmowane w Finlandii, ale bez ostatecznego powodzenia. W ostatnich latach można zauważyć zmianę w estońskiej polityce względem Trójmorza – od podejścia sceptycznego do aktywnego. Z czego wynika ta zmiana i co osiągnęła Estonia podczas ostatniego szczytu w Tallinie – wyjaśnia starszy analityk z Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Damian Szacawa.

 • Rozmowa nr 85
  Amerykańskie deklaracje finansowe podczas szczytu w Tallinie

  Poważne wsparcie finansowe dla Inicjatywy Trójmorza zadeklarowały Stany Zjednoczone. Deklaracja ta padła podczas szczytu państw zaangażowanych w to przedsięwzięcie, który odbył się w Tallinie. Niezwykle istotne są także polsko-amerykańskie ustalenia dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w naszym państwie. O najważniejszych decyzjach, jakie zapadły w Tallinie, mówi dr Łukasz Lewkowicz, starszy analityk z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 84
  Nowe polsko-ukraińskie projekty i poprawa wzajemnych relacji

  Poprawiają się relacje polsko-ukraińskie. To wnioski, jakie nasuwają się po ostatniej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Podczas spotkań omawiano przede wszystkim wiele projektów gospodarczych, skoncentrowano się także na zagadnieniach bezpieczeństwa w regionie. Jak ocenia starszy analityk z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ dr Marta Drabczuk – była to ważna wizyta, a o jej znaczeniu będzie świadczyć realizacja omawianych przedsięwzięć.

 • Rozmowa nr 83
  Współpraca energetyczna wzmacnia projekt Trójmorza

  O realizacji projektów energetycznych będą dyskutowali przedstawiciele państw zaangażowanych w projekt Trójmorza. Szczyt zaplanowano 19 i 20 października w Tallinie. W sumie omówionych zostanie osiem priorytetowych projektów inwestycyjnych. Są one realizowane zgodnie z harmonogramem, bez względu na panującą pandemię COVID-19 – podkreśla starszy analityk z Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Michał Paszkowski.

 • Rozmowa nr 82
  Słaby wynik AWPL-ZChR po pierwszej turze wyborów na Litwie

  Na Litwie już po pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Można powiedzieć, że w wyniku głosowania nie doszło do rewolucyjnych zmian na tamtejszej scenie politycznej. Triumfują konserwatyści. Słaby wynik zanotowała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Prawdopodobnie jest on spowodowany stanowiskiem tego ugrupowania w sprawie Białorusi. W rozmowie z Marcinem Superczyńskim szczegóły wyjaśnia dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik, kierownik Zespołu Bałtyckiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 81
  Litewscy i łotewscy politycy sceptyczni wobec francuskich pomysłów dotyczących Rosji

  Problematyka bezpieczeństwa, strategiczny dialog z Rosją i wybory na Białorusi – to główne tematy rozmów prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcami państw bałtyckich, w których prezydent Francji złożył niedawno wizytę. Różnice poglądów pojawiły się szczególnie przy okazji wizji relacji z Rosją – zauważają dr Agata Tatarenko, kierownik Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ, i dr Aleksandra Kuczyńska Zonik, kierownik Zespołu Bałtyckiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 80
  Trudne rozmowy dotyczące powołania nowego rządu w Czarnogórze

  W wyniku wyborów parlamentarnych w Czarnogórze po raz pierwszy od 30 lat możliwa jest zmiana władzy. Demokratyczna Partia Socjalistów musi uznać wyższość ugrupowań opozycyjnych, które prawdopodobnie pod koniec października utworzą nowy rząd. Jednak różnice, które dzielą te ugrupowania, mogą spowodować, że nie będzie to stabilna koalicja – podkreśla dr hab. Agata Domachowska, starszy analityk w Zespole Bałkańskim IEŚ.

 • Rozmowa nr 79
  Czechy wprowadziły stan wyjątkowy w związku z pandemią wirusa COVID-19

  Ponowny wzrost zakażeń koronawirusem w Czechach spowodował wprowadzenie stanu wyjątkowego. Pojawiły się nowe ograniczenia, które mają spowodować obniżenie zachorowalności. Dodatkowo pod koniec września doszło do zmiany na stanowisku ministra zdrowia. Co się zmieni w polityce zdrowotnej Czech – wyjaśnia dr Agata Tatarenko, kierownik Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 78
  Litwa stara się o członkostwo w Międzynarodowej Agencji Energii

  W ubiegłym roku Litwa podjęła starania o członkostwo w Międzynarodowej Agencji Energii. Ma to przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne tego państwa. Prawdopodobnie pełne członkostwo nastąpi w 2021 roku, przy założeniu, że po litewskich wyborach parlamentarnych nie nastąpi zmiana stanowiska w tej sprawie – podkreśla dr Michał Paszkowski, starszy analityk w Zespole Bałtyckim IEŚ.

 • Rozmowa nr 77
  Starcia o Górski Karabach odwracają uwagę od wewnętrznych problemów Azerbejdżanu

  Od lat nie dochodziło do tak intensywnych walk o Górski Karabach. Wojska Azerbejdżanu zaatakowały pozycje ormiańskie, używając ciężkiego sprzętu. Są ofiary śmiertelne, jednak obie strony podają na ten temat sprzeczne dane. Konflikt o Górski Karabach – formalnie wchodzący w skład Azerbejdżanu – trwa od ponad 30 lat. Zamieszkujący ten obszar Ormianie ogłosili niepodległość, jednak nikt jej nie uznał. Azerbejdżan wspierany jest przez Turcję, a Górski Karabach przez Armenię, która z kolei wchodzi w skład Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, wykreowanej przez Rosję. Z opinii naszych ekspertów – prof. Krzysztofa Fedorowicza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dr. Andrzeja Szabaciuka, starszego analityka z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ – wynika, że żadnej ze stron nie zależy na przedłużaniu walk. Eskalacja konfliktu miała natomiast przynieść korzyści władzom Azerbejdżanu, które w ten sposób odwracają uwagę od wewnętrznych problemów państwa.

 • Rozmowa nr 76
  Państwa nieuznawane w reporterskich obserwacjach Tomasza Grzywaczewskiego

  „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” – to tytuł seminarium, które odbyło się w Instytucie Europy Środkowej. Poprowadził je Tomasz Grzywaczewski – reporter, pisarz i analityk specjalizujący się w problematyce Europy Środkowej i Wschodniej. Tytuł spotkania nawiązywał do jego książki, wyróżnionej nagrodą Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2018 roku oraz Kryształową Kartą Polskiego Reportażu w kategorii Nagroda Publiczności przyznanej w tym samym roku.

 • Rozmowa nr 75
  Szwecja aktywnie włącza się w uregulowanie kryzysu na Białorusi

  Kryzys polityczny na Białorusi może wywrzeć wpływ na przewodnictwo Szwecji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Państwo to obejmie przewodnictwo w OBWE w styczniu 2021 roku. Szwecja zaprezentowała już swoje priorytety i prowadzi intensywne działania zmierzające do uregulowania sytuacji na Białorusi. Czy będą to działania skuteczne? Na to pytanie odpowiada starszy analityk z Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Damian Szacawa.

 • Rozmowa nr 74
  Państwa bałtyckie zapraszają białoruskich specjalistów z branży IT

  Około 6 procent PKB Białorusi wytwarza sektor IT. Wydaje się jednak, że władze tego państwa nie doceniają tego faktu. W związku ze skomplikowaną sytuacją polityczną na Białorusi i – co za tym idzie – ograniczaniem przez władze dostępu do Internetu sektor ten ponosi spore straty. Ofertę dla firm i specjalistów z branży IT przygotowały już państwa bałtyckie. Najkorzystniejsze propozycje przedstawiła Litwa. O zmianach gospodarczych na linii Białoruś – państwa bałtyckie rozmawiamy z dr Aleksandrą Kuczyńską-Zonik, kierownik Zespołu Bałtyckiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 73
  Ukraina pomiędzy populizmem a rewanżyzmem

  Na temat obecnej sytuacji na ukraińskiej scenie politycznej wypowiedział się dr Oleksii Polegkyi z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie, który na seminarium w Instytucie Europy Środkowej wystąpił z wykładem zatytułowanym „Ukraina w pułapce pomiędzy populizmem a rewanżyzmem”. W trakcie spotkania omówiono, między innymi, poparcie dla poszczególnych partii politycznych przed październikowymi wyborami samorządowymi na Ukrainie. Prognozy te z pewnością nie są korzystne dla obozu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • Rozmowa nr 72
  Zaskakująca zmiana czeskiej polityki wobec Białorusi

  Decyzja o niezaproszeniu liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej na ostatnie obrady Grupy Wyszehradzkiej była zaskakująca. Na dzień przed spotkaniem premierów państw V4, do którego doszło w Lublinie, sprzeciwił się temu premier Czech. Jego stanowisko było sprzeczne z wcześniejszymi deklaracjami. O przyczynach tej zmiany red. Marcin Superczyński rozmawiał z dr Agatą Tatarenko, kierownik Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 71
  Rosyjskie wsparcie dla Białorusi za cenę dalszej integracji

  Białoruś otrzyma od Rosji kolejną pożyczkę finansową – to wynik ostatniego spotkania prezydentów obu państw w Soczi. Jakie jeszcze mogą być efekty rozmów przywódców, na razie oficjalnie nie wiadomo. Sytuacja gospodarcza Białorusi i przedłużające się protesty przeciwników Alaksandra Łukaszenki mogą doprowadzić do głębszej integracji obu państw. O ustaleniach w Soczi i dalszym rozwoju sytuacji na Białorusi red. Marcin Superczyński rozmawia z dr. Andrzejem Szabaciukiem, starszym analitykiem z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ.

 • Rozmowa nr 70
  Państwa Grupy Wyszehradzkiej podzielone w sprawie Białorusi

  Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie uwidoczniło różnicę w postrzeganiu sytuacji na Białorusi. Początkowo planowano udział w obradach liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, jednak ostatecznie do tego nie doszło. O ile w tej kwestii nie było zgody, to w pozostałych sprawach stanowiska były raczej zbieżne – zauważają dr Łukasz Lewkowicz i dr Dominik Héjj, starsi analitycy z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 69
  Otrucie Aleksieja Nawalnego osłabia Rosję na arenie międzynarodowej

  Stan zdrowia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego poprawia się – informują lekarze. Jak przekazali przedstawiciele niemieckiego rządu, Nawalny został przewieziony do Niemiec z Omska, po tym jak został otruty środkiem bojowym z grupy nowiczoków. Moskwa zaprzecza tym doniesieniom i podkreśla, że nie było żadnego otrucia. Faktem jest jednak, że afera wokół tej sprawy osłabia Rosję na arenie międzynarodowej. Na ten temat z red. Marcinem Superczyńskim dyskutują dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i dr hab. Tomasz Stępniewski, zastępca dyrektora Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 68
  Sprzeczne informacje po podpisaniu porozumienia Stanów Zjednoczonych z Serbią i Kosowem

  W Waszyngtonie podpisano porozumienie o normalizacji stosunków gospodarczych pomiędzy Serbią i Kosowem. Podpisy pod dokumentami złożyli prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prezydent Serbii Aleksandar Vučić i premier Kosowa Avdullah Hoti. Eksperci mają dylemat: kto, z kim i co podpisał. W związku z tym pojawiają się wątpliwości natury prawnej – zauważa dr hab. Konrad Pawłowski, kierownik Zespołu Bałkańskiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 67
  Wyrok w sprawie zabójstwa Jána Kuciaka oburzył Słowaków

  Skazanie na wieloletnie więzienie zabójcy słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej nie zamyka sprawy. Domniemani zleceniodawcy zbrodni zostali oczyszczeni z zarzutów, co oburzyło słowacką opinię publiczną. Wyrok krytykują politycy i dziennikarze, ponownie pojawiają się też zarzuty pod adresem wymiaru sprawiedliwości – zauważa w rozmowie z red. Marcinem Superczyńskim starszy analityk w Zespole Wyszehradzkim IEŚ dr Łukasz Lewkowicz.

 • Rozmowa nr 66
  Białoruś coraz bardziej zależna od Rosji

  Wszystko wskazuje na to, że zależność białoruskiego sektora energetycznego od Rosji będzie się pogłębiać. Co prawda władze Białorusi próbowały szukać innych dostawców ropy naftowej, jednak rosyjską ofertę trudno przebić. Dokładając do tego pogarszającą się z powodu pandemii sytuację gospodarczą i protesty powyborcze, scenariusze dla Białorusi rysują się pesymistycznie – uważają starsi analitycy dr Michał Paszkowski z Zespołu Bałtyckiego oraz dr Andrzej Szabaciuk z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ.

 • Rozmowa nr 65
  Węgry ograniczają wjazd na swoje terytorium

  W związku z pandemią wirusa COVID-19 Węgry ponownie ograniczają wjazd na swoje terytorium. Są jednak pewne wyjątki. Mieszkańcy państw Grupy Wyszehradzkiej mogą wjechać na Węgry zdecydowanie łatwiej niż pozostali. Z czego wynika ta różnica – wyjaśnia starszy analityk z Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ dr Dominik Héjj.

 • Rozmowa nr 64
  Złe perspektywy demograficzne dla Europy Środkowej i Wschodniej

  Do końca wieku liczba mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej może się zmniejszyć aż o połowę. Potwierdzają to kolejne wyniki badań. Jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane działania, to np. ludność Polski spadnie do około 15,5 miliona osób. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i jak odwrócić niepokojące zjawisko wyludniania – w rozmowie z red. Marcinem Superczyńskim wyjaśnia analityk z Zespołu Bałtyckiego IEŚ Marlena Gołębiowska.

 • Rozmowa nr 63
  Trudne wyzwania przed nowym rządem Macedonii Północnej

  Macedonia Północna będzie miała nowy rząd. Po wyborach koalicję utworzą socjaliści Zorana Zaeva i jedna z partii albańskich pod przewodnictwem Alego Ahmetiego. Na pierwszy rzut oka niewiele się zmieni w porównaniu do sytuacji przed wyborami, jednak pozory mogą mylić – podkreśla starszy analityk w Zespole Bałkańskim IEŚ dr Jan Muś.

 • Rozmowa nr 62
  Białoruska armia ostoją reżimu Łukaszenki

  Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje wojsko do wzmocnienia swojej pozycji. Straszy Białorusinów – protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym – użyciem siły i jednocześnie ogłasza pełną gotowość bojową armii na granicy z państwami NATO. W ten sposób chce wywołać wśród swoich obywateli poczucie zagrożenia rzekomą obcą interwencją. Białoruskie wojska ćwiczą przy granicy z Polską, demonstrując swoje wyszkolenie. O możliwościach tej armii red. Marcin Superczyński rozmawia z kierownikiem Zespołu Europy Wschodniej IEŚ, drem Jakubem Olchowskim.

 • Rozmowa nr 61
  Międzynarodowe reakcje na białoruskie wybory prezydenckie

  Nie ustają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi. Demonstrują tysiące mieszkańców tego państwa, jednak Alaksandr Łukaszenka nie godzi się na żadne ustępstwa. Większość państw domaga się poszanowania praw Białorusinów i uczciwych wyborów. W specjalnym podcaście IEŚ prezentujemy opinie i komentarze na ten temat. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się: zastępca dyrektora IEŚ dr hab. Tomasz Stępniewski, kierownik Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik oraz starsi analitycy w Zespole Europy Wschodniej – dr Andrzej Szabaciuk i dr Marta Drabczuk.

 • Rozmowa nr 60
  Norwegia będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

  Norwegia będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Do wyboru doszło w czerwcu, a kadencja rozpocznie się w styczniu przyszłego roku. Jakie będą główne kierunki działań Norwegii i na co szczególnie będzie zwracać uwagę – na ten temat rozmawiamy ze starszym analitykiem w Zespole Bałtyckim IEŚ dr. Damianem Szacawą.

 • Rozmowa nr 59
  Bułgarzy żądają skutecznej walki z korupcją

  W Bułgarii wciąż trwają antyrządowe protesty. Obywatele tego państwa domagają się dymisji rządu Bojko Borisowa, oskarżając go o korupcję i sprzyjanie interesom oligarchów. Chcąc uspokoić protestujących, premier dokonał zmian w rządzie. Nie spowodowały one jednak zmian nastrojów społecznych – zauważa analityk w Zespole Wyszehradzkim IEŚ Szczepan Czarnecki.

 • Rozmowa nr 58
  Konflikty hybrydowe zagrożeniem dla państw regionu

  W czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 roku spopularyzowano pojęcie „wojny hybrydowej”. Wśród ekspertów było ono znane oczywiście już wcześniej, jednak dla szerokiego grona odbiorców było czymś nowym. Wielokierunkowe działania państwa rosyjskiego, między innymi w cyberprzestrzeni, i nieoficjalne działania zbrojne na Krymie i Donbasie ukazały nowe oblicze konfliktów. Na ten temat red. Marcin Superczyński rozmawia z kierownikiem Zespołu Europy Wschodniej IEŚ dr. Jakubem Olchowskim i dr hab. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 • Rozmowa nr 57
  Zmiana władzy na Białorusi mało prawdopodobna

  Już w niedzielę, 9 sierpnia, Białorusini będą wybierać prezydenta. Chociaż poparcie społeczne obecnego prezydenta Alaksandra Łukaszenki jest minimalne, to właśnie on ma największe szanse na utrzymanie dotychczasowego stanowiska. Chyba że Białorusini na to nie pozwolą. Na spotkania z kandydatką opozycji Swiatłaną Cichanouską przychodzą dziesiątki tysięcy jej zwolenników. O obecnej sytuacji na Białorusi red. Marcin Superczyński rozmawia ze starszym analitykiem z Zespołu Europy Wschodniej IEŚ dr. Andrzejem Szabaciukiem.

 • Rozmowa nr 56
  „Trójkąt Lubelski” - nowa platforma współpracy Polski, Litwy I Ukrainy

  Ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy powołali w Lublinie „Trójkąt Lubelski”. Będzie to stała platforma współpracy między tymi państwami. We wspólnej deklaracji wskazano między innymi na wielowiekowe, historyczne i kulturalne więzi łączące nasze narody. Podkreślono strategiczne znaczenie współpracy pomiędzy Unią Europejską, NATO i krajami Partnerstwa Wschodniego. Potępiono również próbę aneksji Krymu przez Rosję i wezwano ją do wycofania wojsk z części obwodów donieckiego i ługańskiego. O znaczeniu podpisanej deklaracji red. Marcin Superczyński rozmawiał z dr Martą Drabczuk, starszym analitykiem Zespołu Europy Wschodniej.

 • Rozmowa nr 55
  Poważne wyzwania przed polską prezydencją w Grupie Wyszehradzkiej

  Polska objęła roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Początkowe założenia prezydencji musiały zostać zmienione z powodu pandemii. Z dzisiejszej perspektywy kluczowe będzie wzmocnienie regionalnej gospodarki, która w ostatnich miesiącach mocno ucierpiała. Wyróżniono przy tym cztery główne kierunki działań – informuje starszy analityk w Zespole Wyszehradzkim, dr Łukasz Lewkowicz.

 • Rozmowa nr 54
  Pandemia wymusza zacieśnienie regionalnej współpracy gospodarczej

  Pandemia COVID-19 może przyczynić się do wzmocnienia regionalnych powiązań gospodarczych. W ciągu ostatnich miesięcy dotychczasowy model międzynarodowej współpracy handlowej został poważnie osłabiony. Z ostatnich analiz wynika też, że nastąpi zmniejszenie zależności od chińskich dostaw. Obecna sytuacja wpływa na konieczność ich dywersyfikacji – uważa Marlena Gołębiowska, analityk Zespołu Bałtyckiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 53
  Czeskie spory o pamięć po Habsburgach

  Odbudowa kolumny mariackiej w centrum Pragi wywołała ożywioną dyskusję czeskiego społeczeństwa. Oryginalną budowlę postawiono na tamtejszym rynku w XVII wieku, jednak po uzyskaniu przez Czechy niepodległości po I wojnie światowej została ona zburzona. Była postrzegana jako symbol germanizacji i austriackiej dominacji. Przez wiele lat toczyła się dyskusja poświęcona ewentualnej odbudowie monumentu i sposobu traktowania podobnych miejsc, będących pozostałością dziedzictwa cesarstwa austriackiego i austro-więgierskiego. Była to debata wielowątkowa, obejmująca zagadnienia nie tylko historyczne, ale także religijne i polityczne – podkreśla w rozmowie z red. Marcinem Superczyńskim dr Agata Tatarenko, kierownik Zespołu Wyszehradzkiego.

 • Rozmowa nr 52
  Wielowymiarowa rosyjska dezinformacja w czasie pandemii

  W czasie pandemii COVID-19 byliśmy świadkami wielu rosyjskich działań dezinformacyjnych. Dotyczyły one m.in. sytuacji na Białorusi, Ukrainie, Estonii czy Łotwie. Narracja Moskwy wskazywała na szereg negatywnych zjawisk, do których miało dochodzić w tych państwach. Podkreślano jednocześnie, że sytuacja z pewnością byłaby zupełnie inna, gdyby prowadzono w nich politykę zbieżną z interesami Rosji. O przyczynach takiego stanu rzeczy opowiada dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej.

 • Rozmowa nr 51
  Sukces albańskich partii w wyborach w Macedonii Północnej

  W nowym parlamencie Macedonii Północnej znalazły się trzy albańskie partie polityczne. W wyniku ostatnich wyborów zdobyły one rekordową liczbę 32 mandatów. I to właśnie o tych parlamentarzystów będzie zabiegać Socjalistyczny Związek Macedonii, który co prawda wygrał wybory, ale do utworzenia rządu potrzebuje koalicjantów. Jakie są szanse na porozumienie? Wyjaśnia starszy analityk w Zespole Bałkańskim, dr hab. Agata Domachowska.

 • Rozmowa nr 50
  Spontaniczny protest Serbów zmienia decyzje władz w sprawie walki z pandemią

  Zapowiedź wprowadzenia godziny policyjnej – w ramach walki z pandemią – spowodowała intensywne protesty w Serbii. Na ulice Belgradu wyszli mieszkańcy miasta, sprzeciwiający się pomysłom władz. Doszło do starć z policją. Pojawiły się też informacje, że demonstracje zostały sprowokowane przez inne państwa. Z takim twierdzeniem nie zgadza się jednak dr hab. Konrad Pawłowski, kierownik Zespołu Bałkańskiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 49
  Prezydent Putin zapewnił sobie kolejne lata prezydentury

  Władimir Putin może być prezydentem Rosji praktycznie do 2036 roku. To efekt ogólnorosyjskiego głosowania dotyczącego zmian w konstytucji, które odbywało się od 25 czerwca do 1 lipca. Głosować można było zarówno w lokalach wyborczych, jak i zdalnie. Sposób przeprowadzenia głosowania – w tym m.in. ograniczenie działalności obserwatorów, przypadki naruszania zasady tajności oraz fałszerstwa – uniemożliwia uznanie jego wyników za wiarygodne i zgodne z prawem. O tych zagadnieniach red. Marcin Superczyński rozmawia ze starszym analitykiem w Zespole Europy Wschodniej IEŚ dr. Andrzejem Szabaciukiem.

 • Rozmowa nr 48
  Pracownicy z Ukrainy w większości powrócą do Polski

  Pracownicy z Ukrainy chcą wrócić do Polski. Pandemia spowodowała ich odpływ, jednak teraz sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Większość z nich z pewnością woli przyjechać do Polski, niż wybrać np. Czechy lub Niemcy. Co prawda w tych państwach mogliby liczyć na większe zarobki, jednak w tym wypadku nie jest to decydujące – wyjaśnia dr Marta Drabczuk.

 • Rozmowa nr 47
  Zaskakujące Zwycięstwo Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej

  Chorwacka Wspólnota Demokratyczna wygrała wybory parlamentarne. Zdobyła nawet o kilka mandatów więcej niż w poprzednich wyborach. To dosyć zaskakujące – oceniają eksperci. Rząd Chorwacji będzie miał z pewnością mocną pozycję i będzie mógł się skoncentrować na dużych wyzwaniach, szczególnie gospodarczych – ocenia starszy analityk w Zespole Bałkańskim IEŚ dr Jan Muś.

 • Rozmowa nr 46
  Szansa na uregulowanie relacji pomiędzy Serbią a Kosowem

  Nowe rozdanie polityczne w Serbii i Kosowie może ułatwić uregulowanie wzajemnych relacji pomiędzy tymi państwami. Jest to warunek konieczny, aby w przyszłości Serbia i Kosowo znalazły się w Unii Europejskiej. Rozmowy serbsko-kosowskie zostały zawieszone prawie dwa lata temu, po wprowadzeniu przez władze w Prisztinie wysokich ceł na serbskie towary. Obecnie, po zmianie rządu w Kosowie i zakończonych wyborach w Serbii, zapowiadane jest wznowienie rozmów w Brukseli – zauważa kierownik Zespołu Bałkańskiego IEŚ dr hab. Konrad Pawłowski.

 • Rozmowa nr 45
  Estońskie wybory internetowe inspiracją w czasie pandemii

  W czasie pandemii COVID-19 zagadnienia związane z bezpieczeństwem zdrowotnym stały się kluczowe. Dlatego też wybory w takich państwach, jak np. Macedonia Północna, Polska czy Serbia, trzeba było przesunąć. Jak się wydaje, rozwiązania bezpieczne – i to pod różnymi względami – stosuje się od lat w Estonii, o czym przypomina kierownik Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik.

 • Rozmowa nr 44
  Niskie ceny paliw rujnują Rosję

  Niskie ceny na rynkach paliw to bardzo duży problem dla Rosji. Mniejsze zapotrzebowanie na te produkty, spowodowane pandemią, mocno osłabia rosyjską gospodarkę. W najbliższym czasie trudno oczekiwać poprawy tej sytuacji – uważa dr Michał Paszkowski, analityk rynku ropy naftowej i paliw w Grupie LOTOS S.A.

 • Rozmowa nr 43
  Nowy kosowski rząd z minimalną większością

  Kosowo ma nowy rząd. Na jego czele stanął Avdullah Hoti z Demokratycznej Ligii Kosowa, były wicepremier i minister finansów. Trudno jednak mówić o mocnej pozycji nowej koalicji rządzącej, która ma minimalną przewagę w parlamencie – wyjaśnia dr hab. Agata Domachowska, starszy analityk w Zespole Bałkańskim IEŚ.

 • Rozmowa nr 42
  Ukraina zacieśnia współpracę z NATO

  Ukraina została członkiem Programu Rozszerzonych Możliwości NATO. Oznacza to docenienie jej zaangażowania w działalność tej organizacji. Z drugiej jednak strony udział w programie nie wiąże się z pełnym członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim. Aby to nastąpiło, muszą zostać spełnione określone warunki, o czym mówią: zastępca dyrektora IEŚ ds. badawczo-analitycznych dr hab. Tomasz Stępniewski oraz dr Piotr Andrusieczko, dziennikarz, korespondent z Ukrainy.

 • Rozmowa nr 41
  Prezydent Łukaszenka rozprawia się z konkurentami politycznymi

  Kandydaci na prezydenta Białorusi mają coraz większe problemy. Oczywiście poza obecnie urzędującym Alaksanderm Łukaszenką. W ostatnich dniach zatrzymano Wiktara Babarykę, cieszącego się dużym poparciem społecznym. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Łukaszenka, powołując się na łamanie prawa przez kontrkandydatów, uniemożliwi niektórym z nich start w wyborach. Opinię na ten temat przygotował starszy analityk w Zespole Europy Wschodniej IEŚ dr Andrzej Szabaciuk.

 • Rozmowa nr 40
  Dezinformacja – wyzwaniem dla państw Europy Środkowej i Wschodniej

  Pandemii wirusa COVID-19 towarzyszy globalna dezinformacja. Niejednokrotnie stykamy się z nieprawdziwymi informacjami, celowo zmanipulowanymi, za pomocą których pewne środowiska czy nawet państwa chcą osiągnąć określone cele. Za przykład może służyć narracja rosyjska dotycząca zwalczania pandemii w Unii Europejskiej. Odróżnienie prawdziwej informacji od zmanipulowanej nie jest proste. Indywidualni odbiorcy są w bardzo trudnej sytuacji – podkreśla dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej IEŚ.

 • Rozmowa nr 39
  Białorusko-węgierska wspólnota interesów

  Na początku czerwca doszło do pierwszej w historii oficjalnej wizyty premiera Węgier na Białorusi. Jak się okazuje, niektóre tematy zbliżyły przywódców tych państw, na przykład problematyka europejskiego bezpieczeństwa czy energetyka atomowa. Białorusi bardzo zależy na rozwijaniu kontaktów z państwami unijnymi i Węgry mogą być tutaj bardzo pomocne – podkreśla dr hab. Krzysztof Fedorowicz, profesor w Katedrze Studiów Wschodnich Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor komentarza gościnnego.

 • Rozmowa nr 38
  Podsumowanie estońskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

  Zakończyło się pierwsze w historii przewodnictwo Estonii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – czas na wnioski i podsumowania. Priorytetem prezydencji, o czym wspominaliśmy przed objęciem przewodnictwa, było zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni oraz przeciwstawienie się rosyjskiej narracji historycznej dotyczącej II wojny światowej. Rola, jaka przypadła Estonii w czasie pandemii wirusa COVID-19, była sporym wyzwaniem, z którym to państwo sobie poradziło – zauważa kierownik Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik.

 • Rozmowa nr 37
  Powrót Rosji do udziału w obradach Rady Państw Morza Bałtyckiego

  Po raz pierwszy od aneksji Krymu w 2014 roku szef resortu spraw zagranicznych Rosji wziął udział w spotkaniu ministerialnym Rady Państw Morza Bałtyckiego. Obecność Siergieja Ławrowa podczas majowego szczytu tego gremium nie oznacza jednak, że państwa współtworzące Radę pogodziły się z rosyjską polityką wobec Ukrainy i godzą się na łamanie prawa międzynarodowego. Minister Ławrow nawoływał do szerokiego otwarcia na współpracę, jednak na razie nie ma takiej możliwości – podkreśla dr Damian Szacawa, starszy analityk w Zespole Bałtyckim IEŚ.

 • Rozmowa nr 36
  100-lecie traktatu z Trianon – Węgry niepogodzone z przeszłością

  Mija 100 lat od zawarcia traktatu z Trianon, na mocy którego Węgry utraciły około 2/3 swojego terytorium i 63 procent ludności. Był to skutek porażki państwa austro-węgierskiego w I wojnie światowej. Największą część utraconego terytorium – czyli Siedmiogród – przyłączono do Rumunii. Z kolei dzisiejsza Słowacja, określana jako północne Węgry, weszła w skład Czechosłowacji. Dla Węgrów 4 czerwca 1920 roku jest jedną z najboleśniejszych kart w ich historii. W znacznej mierze determinuje to politykę zagraniczną tego państwa – podkreśla dr Dominik Héjj, starszy analityk w Zespole Wyszehradzkim IEŚ.

 • Rozmowa nr 35
  Rumuńskie „nie” dla autonomii Seklerszczyzny

  Projekt autonomii Seklerszczyzny spowodował wzrost napięcia w relacjach węgiersko-rumuńskich. Region ten, leżący w Siedmiogrodzie, jest zamieszkany przez ludność o tożsamości węgierskiej, która domaga się większej samodzielności. Znajduje ona wsparcie w Budapeszcie i jednocześnie nie ma poparcia w Bukareszcie. Zdecydowana większość rumuńskich senatorów odrzuciła przedstawiony projekt. Został on także mocno skrytykowany przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa – zauważa kierownik Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ dr Agata Tatarenko.

 • Rozmowa nr 34
  Spór o tożsamość pomiędzy Macedonią Północną a Bułgarią

  Z pozoru błahy spór o interpretację historii i tożsamości może utrudnić integrację Macedonii Północnej z Unią Europejską. Przez lata państwo to nie mogło przystąpić do NATO z powodu sporu o swoją nazwę z Grecją. Tym razem Bułgaria ma poważne zastrzeżenia co do macedońskiego punktu widzenia dotyczącego m.in. tożsamości bohaterów narodowych. Dialog historyczny przerodził się w spór polityczny – podkreśla dr Jan Muś, starszy analityk w Zespole Bałkańskim IEŚ.

 • Rozmowa nr 33
  W dobie pandemii zwiększa się udział państwa w gospodarce

  Pandemia wirusa COVID-19 wpływa na zmiany własnościowe w gospodarce. Coraz więcej przedsiębiorstw jest wspieranych przez państwa lub też przez nie przejmowanych. Ma to uchronić je przed upadkiem i jednocześnie pomóc w przetrwaniu kryzysu. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie linii lotniczych, które szczególnie ucierpiały w ostatnich miesiącach. Więcej na ten temat w rozmowie z Marleną Gołębiowską z Zespołu Bałtyckiego IEŚ.

 • Rozmowa nr 32
  Pierwszy rok prezydentury Wołodymyra Zełenskiego – plusy i minusy

  Rok temu urząd prezydenta Ukrainy objął Wołodymyr Zełenski. Ten popularny aktor i satyryk wszedł do polityki przebojowo, pokonując w drugiej turze wyborów dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenkę. Zdobył aż 73 procent głosów wyborców. Zapowiadał głębokie zmiany dotyczące funkcjonowania państwa oraz zakończenie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Co mu się udało, a co nie – oceniają zastępca dyrektora IEŚ ds. badawczo-analitycznych dr hab. Tomasz Stępniewski oraz dr Piotr Andrusieczko, dziennikarz, korespondent z Ukrainy.

 • Rozmowa nr 31
  Kompromis w sprawie ustawy o obrocie ziemią na Ukrainie

  Po wielu latach uchwalono na Ukrainie ustawę o obrocie ziemią. Przez długi czas dominujące siły polityczne przekonywały, że umożliwienie obrotu ziemią spowoduje przejęcie jej przez wielki kapitał i spekulantów. Uchwalenie ustawy było jednym z warunków otrzymania przez Ukrainę międzynarodowej pomocy finansowej na rozwój kraju. Ustawa jest niewątpliwie rozwiązaniem ważnym i kompromisowym – podkreśla dr Hanna Bazhenova, starszy analityk w Zespole Europy Środkowej IEŚ.

 • Rozmowa nr 30
  Historyczne rozgrywki Kremla

  Polityka historyczna Rosji jest poważnym wyzwaniem dla państw naszego regionu. Rosja, wykorzystując swoje bardzo duże możliwości oddziaływania i ogromne zasoby archiwalne, dokonuje manipulacji i przekłamań. Dodatkowo żąda wyjątkowego traktowania oraz wdzięczności za postępowanie Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej i nie godzi się z postrzeganiem go jako agresora i okupanta. W ostatnim czasie widzimy kolejne przykłady przeinaczania faktów, służące uzyskaniu określonych efektów politycznych – zauważa starszy analityk w Zespole Europy Wschodniej IEŚ dr Andrzej Szabaciuk.

 • Rozmowa nr 29
  Sukcesy i porażki chorwackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

  Pandemia COVID-19 radykalnie wpłynęła na chorwacką prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Założenia zaprezentowane kilka miesięcy temu musiały zostać radykalnie zmodyfikowane, łącznie ze szczytem Unii Europejskiej i państw Bałkanów Zachodnich w Zagrzebiu. Plusy i minusy obecnej prezydencji zebrał dr Jan Muś, starszy analityk w Zespole Bałkańskim IEŚ.

 • Rozmowa nr 28
  Niełatwa droga państw bałkańskich do Unii Europejskiej

  Szczyt Unii Europejskiej i państw Bałkanów Zachodnich zakończył się bez przełomowych decyzji. Można jednak mówić o pewnym sukcesie. Jak się wydaje, Unia otwiera drzwi dla nowych członków, ale to w dużej mierze od ich determinacji zależy końcowy sukces.
  Unijni politycy podkreślali ponadto, że to wspólnota udzieliła tym państwom największego wsparcia w dobie pandemii. Miało to uświadomić opinii publicznej, zwłaszcza w Serbii, że to Unia, a nie Chiny, jest najbardziej zaangażowana w regionie. Takie wnioski przedstawia dr Agata Domachowska, starszy analityk w Zespole Bałkańskim IEŚ.

 • Rozmowa nr 27
  Konieczność reform organizacji międzynarodowych

  Czy kryzys związany z pandemią COVID-19 wpłynie na zmiany w funkcjonowaniu organizacji międzynarodowych? W dobie kryzysu nierzadko są one krytykowane za opieszałość, niską skuteczność lub błędy decyzyjne. Takie zarzuty kierowano między innymi pod adresem Światowej Organizacji Zdrowia. Zmiany powinny nastąpić, ale o ich zakresie zdecydują państwa narodowe. I tu pojawia się wiele niewiadomych – zauważa kierownik Zespołu Europy Wschodniej IEŚ dr Jakub Olchowski.

 • Rozmowa nr 26
  Polityczne manewry wokół Święta Zwycięstwa w Rosji

  Pandemia Covid-19 zmusiła rosyjskie władze do zmiany daty obchodów Święta Zwycięstwa. Nie odbędą się one tradycyjnie 9 maja, tylko 3 września. Uznano, że tak duża impreza byłaby zbyt wielkim zagrożeniem dla jej uczestników. Poza tym na uroczystościach zabrakłoby gości z zagranicy, z wyjątkiem białoruskich władz. Wrześniowa data obchodów tego najważniejszego rosyjskiego święta nie jest przypadkowa i ma podtekst polityczny – podkreśla dr Dagmara Moskwa z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

 • Rozmowa nr 25
  Prezydencja Estonii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

  Po raz pierwszy w historii Estonia objęła prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ma to ogromne znaczenie dla tego niewielkiego państwa. To jednocześnie prestiż, jak i ogromna odpowiedzialność. O wyzwaniach stojących przed Estonią rozmawiamy z kierownikiem Zespołu Bałtyckiego IEŚ dr Aleksandrą Kuczyńską-Zonik.

 • Rozmowa nr 24
  Europejskie obawy wobec chińskiej oferty

  Chiny postanowiły wykorzystać pandemię wirusa Covid-19 do poprawy swojego wizerunku. W tym celu zorganizowały akcję przekazywania materiałów medycznych do państw Europy Środkowej i Wschodniej. Jest ona różnie odbierana w poszczególnych państwach. Jak się jednak wydaje, w większości podchodzi się do niej z nieufnością. Tak wynika z obserwacji Marleny Gołębiowskiej, analityka w Zespole Bałtyckim Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 23
  Finał sporu o pomnik Iwana Koniewa w Pradze

  Demontaż pomnika marszałka Iwana Koniewa w Pradze pogorszył relacje czesko-rosyjskie. Do rozebrania monumentu doszło na początku kwietnia. Znaczna część społeczeństwa czeskiego poparła tę akcję, jednak były też głosy krytyczne, między innymi ze strony prezydenta Miloša Zemana. Bezpośrednie przyczyny demontażu pomnika wyjaśnia kierownik Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ dr Agata Tatarenko.

 • Rozmowa nr 22
  Pandemia komplikuje stosunki czesko-chińskie

  Pandemia wirusa Covid-19 wpływa na stosunki czesko-chińskie. Kilka miesięcy temu Czechy wysłały pomoc medyczną do Chin. Później role się odwróciły, z tą jednak różnicą, że Czesi musieli za nią zapłacić. I na tym tle powstał spór polityczny, który przeanalizował Szczepan Czarnecki, analityk w Zespole Wyszehradzkim Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 21
  Europa Środkowo-Wschodnia między Unią Europejską a Unią Eurazjatycką

  Europa Środkowo-Wschodnia między Unią Europejską i Eurazjatycką Unią Gospodarczą: perspektywy rywalizacji i współpracy – to tytuł monografii wydanej przez Instytut Europy Środkowej, na którą składają się artykuły badaczy z Kirgistanu, Polski, Rosji i Ukrainy. Monografia prezentuje różne punkty widzenia dotyczące obu wspólnot – ich zalety oraz słabości. Praca ukazała się pod redakcją prof. Tomasza Stępniewskiego, dr. Andrzeja Szabaciuka oraz rosyjskiego badacza prof. Zygmunta Stankiewicza.

 • Rozmowa nr 20
  Słowackie reformy z pandemią w tle

  Słowacja stopniowo znosi ograniczenia wynikające z pandemii Covid-19. Kolejne etapy powrotu do właściwego funkcjonowania państwa przedstawił urzędujący od niedawna premier Igor Matovič. Dotyczą one m.in. przemysłu motoryzacyjnego i turystyki. Z drugiej strony nowa koalicja rządząca zapowiada zmiany mające na celu skuteczniejszą walkę z korupcją. Te działania podsumowuje dr Łukasz Lewkowicz, starszy analityk w Zespole Wyszehradzkim Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 19
  Na Białorusi cisza przed burzą

  Pandemia na Białorusi może spowodować bardzo głębokie zmiany w tym państwie. Spowolnienie gospodarki to prawdopodobny kryzys i to nie tylko ekonomiczny. W tym kontekście pojawia się wiele zagadnień, które są związane m.in. z przyszłością prezydenta Łukaszenki, dalszą integracją z Rosją oraz z relacjami z pozostałymi sąsiadami. O tym rozmawiamy z dr. hab. Krzysztofem Fedorowiczem, profesorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 • Rozmowa nr 18
  Pesymistyczne prognozy dla ukraińskiej gospodarki

  Ukraińska gospodarka przeżywa bardzo trudny czas w związku z pandemią. Odczuwają to zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. Władze podejmują pewne działania osłonowe, jednak w ocenie ekspertów są one niewystarczające. Ukraina liczy na wsparcie m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego, musi jednak konsekwentnie wypełniać określone warunki – podkreśla współpracująca z Instytutem Europy Środkowej dr Marta Drabczuk.

 • Rozmowa nr 17
  Państwa nadbałtyckie przeciwdziałają propagandzie

  Państwa nadbałtyckie apelują do swoich obywateli, aby w obliczu pandemii korzystali tylko ze sprawdzonych informacji. Wynika to z obawy przed rosyjską propagandą, która niejednokrotnie rozpowszechniała fałszywe informacje. Jak dotąd środki mające na celu przeciwdziałanie pandemii przynoszą pożądany skutek – zauważa Dominik Wilczewski, starszy analityk w Zespole Bałtyckim Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 16
  Słabość państw autorytarnych w walce z pandemią

  Państwa autorytarne nie radzą sobie z pandemią. Chaos organizacyjny obserwujemy w Rosji. Z kolei na Białorusi władze praktycznie bagatelizują problem. W przypadku tego drugiego państwa załamanie gospodarki może być początkiem politycznego końca prezydenta Łukaszenki. Które państwa się wzmocnią, a które osłabną i jak zmienią się organizacje międzynarodowe w wyniku pandemii – na te pytania odpowiada kierownik Zespołu Europy Wschodniej IEŚ dr Jakub Olchowski w rozmowie z Marcinem Superczyńskim.

 • Rozmowa nr 15
  Serbia i Macedonia Północna przesuwają termin wyborów

  Pandemia Covid-19 spowodowała przesunięcie wyborów w Serbii i Macedonii Północnej. W tym pierwszym państwie wprowadzono daleko idące obostrzenia dotyczące poruszania się. Osoby starsze praktycznie w ogóle nie mogą opuszczać swoich domów. Z kolei Macedonia Północna, pomimo przeciągających się problemów wewnętrznych, odniosła znaczący sukces w polityce międzynarodowej – podkreśla dr hab. Konrad Pawłowski z Zespołu Bałkańskiego Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 14
  Przyszłość Donbasu w cieniu pandemii

  Pandemia Covid-19 osłabia gospodarczo Ukrainę i może wpłynąć na jej pozycję negocjacyjną w sprawie przyszłości Donbasu. W lutym i marcu tego roku pojawiły się projekty – inspirowane przez Rosję – wzmacniające pozycję separatystów. O skomplikowanej sytuacji Ukrainy rozmawiamy z dr. Andrzejem Szabaciukiem z Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 13
  Polityczny spór o kwiaciarnie w Czechach

  Czeski rząd dynamicznie zajął się zwalczaniem skutków pandemii wirusa Covid-19, jednak nie obyło się bez kontrowersji. Jedną z nich jest ponowne otwarcie kwiaciarni. Ten fakt został wykorzystany do bieżącej walki politycznej i ataków na rząd. Dlaczego tak się stało – tłumaczy Szczepan Czarnecki z Zespołu Wyszehradzkiego Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 12
  Rozpad koalicji rządowej w Kosowie

  Kosowo ponownie nie ma koalicji rządowej. Doszło tam do upadku rządu Albina Kurtiego, a oficjalną przyczyną był spór o zwalczanie pandemii wirusa Covid-19. W rzeczywistości problem dotyczy jednak rywalizacji pomiędzy prezydentem a premierem i zakresu ich kompetencji w obecnej sytuacji. Co czeka Kosowo w najbliższym czasie – wyjaśnia dr Agata Domachowska z Zespołu Bałkańskiego Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 11
  Polityczna zmiana warty w Kosowie

  W kolejnym odcinku dyskutujemy o wyzwaniach stojących przed nowym rządem Kosowa. Do głosu doszli tam politycy, którzy nie są związani ze środowiskami w przeszłości walczącymi zbrojnie o niepodległość tego państwa. O wyzwaniach w polityce wewnętrznej i międzynarodowej, które stoją przed Kosowem, rozmawiamy z dr. hab. Konradem Pawłowskim z Zespołu Bałkańskiego Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 10
  Ukraińskie wizje historyczne

  O wyzwaniach stojących przed Ukrainą dyskutowano niedawno w Instytucie Europy Środkowej w ramach międzynarodowego seminarium. Poruszano, między innymi, kwestie budowania ukraińskiej tożsamości w oparciu o różne interpretacje wydarzeń historycznych na poziomie poszczególnych regionów. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami profesor Georgiy Kasianov z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

 • Rozmowa nr 9
  Polsko-ukraińska granica przyszłości

  W Rozmowach Instytutu Europy Środkowej zastanawiamy się nad usprawnieniem obsługi granicy polsko-ukraińskiej. Kwestie przepustowości przejść i budowa kolejnych, z których mogliby korzystać turyści w okresie wakacyjnym – to temat bardzo istotny. Efekty swoich badań, dotyczące tej właśnie granicy, zaprezentowała w Instytucie dr Marta Jaroszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Rozmowa nr 8
  Marginalizacja parlamentu na Węgrzech

  Z kolei na Węgrzech pandemia wykorzystywana jest do głębokich zmian systemowych. Nowe rozwiązania prawne istotnie ograniczają działalność parlamentu. Dr Dominik Héjj z Zespołu Wyszehradzkiego Instytutu Europy Środkowej podkreśla, że de facto na Węgrzech mamy do czynienia z systemem autorytarnym. Jak na nowe rozwiązania reagują Unia Europejska i sami Węgrzy? O tym w rozmowie z naszym ekspertem.

 • Rozmowa nr 7
  Coraz większe kłopoty rosyjskiej gospodarki

  Globalna pandemia dotyka także Rosję. Jeszcze do niedawana w tamtejszych mediach dominowała narracja lekceważąca walkę z Covid-19 w państwach zachodniej Europy. Wskazywano jednocześnie, że Rosja jest na zagrożenie przygotowana. Teraz widać zmianę w tej retoryce. Dodatkowo istotnym problemem dla tego państwa stają się spadające ceny ropy naftowej – zauważa dr Andrzej Szabaciuk z Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej.

 • Rozmowa nr 6
  Pandemia Covid-19 w Europie Wschodniej

  Pandemia Covid-19 ma ogromny wpływ na stosunki międzynarodowe oraz funkcjonowanie poszczególnych państw. W naszych podcastach sprawdzamy, jak z tym globalnym problemem radzą sobie państwa z naszego regionu. Z dr. Jakubem Olchowskim z Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej z rozmawiamy o różnicach i podobieństwach pomiędzy Białorusią, Mołdawią, Rosją i Ukrainą.

 • Rozmowa nr 5
  Izrael-Rosja-Ukraina – mozaika współzależności

  Dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistka w dziedzinie Bliskiego Wschodu oraz Rosji, mówi o specyfice sytuacji wewnętrznej i polityki zagranicznej Izraela, szczególnie w kontekście napływu rosyjskojęzycznej imigracji; o skomplikowanych relacjach premiera Netanjahu i prezydenta Putina, a także o równie skomplikowanych zależnościach izraelsko-wschodnioeuropejskich.

 • Rozmowa nr 4
  Wielowymiarowość bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

  Podczas warsztatów „Baltic Sea Security Initiative. Defense & Deterrence”, zorganizowanych przez Baltic Security Foundation oraz Instytut Europy Środkowej i odbywających się w siedzibie IEŚ w Lublinie, międzynarodowa grupa ekspertów dyskutowała o bezpieczeństwie w regionie Morza Bałtyckiego. Otto Tabuns z Baltic Security Foundation wskazuje na zagrożenia wynikające z ofensywnej polityki Rosji w regionie, a także wspólne działania Polski i państw bałtyckich na płaszczyźnie militarnej, informacyjnej i społecznej. Ekspert zwraca również uwagę na możliwości dalszej wzajemnej współpracy między partnerami w regionie. Jedną z nich jest wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami paramilitarnymi oraz w dziedzinie edukacji wojskowej młodzieży w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, o czym opowiada Ieva Pałasz z Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej. Dr Damian Szacawa, reprezentujący Wydział Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Instytutu Europy Środkowej, podkreśla duże zaangażowanie Danii i Norwegii w umacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO oraz omawia plany zwiększenia budżetów obu państw na cele obronne. W kontekście bezpieczeństwa duże znaczenie ma również trójstronna współpraca między Litwą, Polską i Ukrainą w ramach wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG. O jej celach, działaniach i współpracy z partnerami kanadyjskimi i amerykańskimi opowiada major Tomasz Karliński.

 • Rozmowa nr 3
  Sześć lat agresji Rosji wymierzonej w Ukrainę – czy prawo międzynarodowe może pomóc rozwiązać konflikt zbrojny na Donbasie?

  Dr Tomasz Lachowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Tomasz Stępniewski, zastępca dyrektora ds. badawczo-analitycznych Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, rozmawiają o sytuacji na Ukrainie. W związku z tym, że mija już sześć lat od agresji Rosji na Ukrainę, rozmówcy zastanawiają się, czy prawo międzynarodowe może pomóc w rozwiązaniu konfliktu zbrojnego na Donbasie. Jakie są możliwości – z punktu widzenia społeczności międzynarodowej – uregulowania tego konfliktu oraz jakie działania podejmują obie strony konfliktu: Rosja i Ukraina.

 • Rozmowa nr 2
  Sojusz Piłsudski-Petlura: lekcja dla współczesnych stosunków polsko-ukraińskich

  W styczniu 2020 r. w Kazimierzu Dolnym odbyło się Polsko-Ukraińskie Forum Dziennikarzy. Wśród tematów poruszanych w czasie obrad dominowała kwestia dezinformacji przestrzeni publicznej oraz tematyka historyczna. Jeden z paneli zatytułowano: „Sojusz Piłsudski-Petlura: lekcja dla współczesnych stosunków polsko-ukraińskich”. Uczestnicy panelu: dr Andrzej Szabaciuk z Instytutu Europy Środkowej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dzielą się swoimi refleksjami na temat tego, czy sojusz polsko-ukraiński sprzed wieku może być mocną podstawą dla bieżących stosunków polsko-ukraińskich.

 • Rozmowa nr 1
  Plan Zełenskiego dotyczący rozwiązania konfliktu na Donbasie oraz proces integracji Białorusi z Rosją

  W pierwszym podcaście Instytutu Europy Środkowej prof. Tomasz Stępniewski, zastępca dyrektora ds. badawczo-analitycznych Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, i dr Andrzej Szabaciuk, analityk z zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej, rozmawiają o nowym prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim i jego planach rozwiązania sytuacji na Donbasie (trwający konflikt Rosji z Ukrainą), a także o blaskach i cieniach procesu integracji Białorusi z Rosją. W ostatnim czasie obserwujemy coraz częstsze spotkania przedstawicieli obu państw w celu wynegocjowania nowych warunków współpracy (a może nawet integracji). Jak rzeczywiście wygląda sytuacja z perspektywy Białorusi i Rosji?