Czechy, które osiągnęły wysokie 18. miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności, znacząco dystansują swojego sąsiada, Słowację, zajmującą 53. pozycję. Ta różnica w rankingu odzwierciedla odmienne trajektorie rozwojowe obu państw. Mimo to zarówno gospodarka czeska, jak i słowacka stoją obecnie przed tymi samymi wyzwaniami – wysoką inflacją oraz wyhamowaniem dynamiki wzrostu gospodarczego. Stanowią one test dla ich zdolności do utrzymania konkurencyjności na arenie międzynarodowej.
Konkurencyjność i atrakcyjność czeskiej gospodarki. Najnowsze raporty opublikowane przez Institute for Management Development (IMD) wskazują, że Czechy znacząco poprawiły swoją pozycję w rankingu konkurencyjności, awansując z 33. miejsca w latach 2019 i 2020 na 18. miejsce w 2023 r. wśród 64 państw (więcej o metodologii tego wskaźnika – „Komentarze IEŚ”, nr 994). Ten wyraźny wzrost i bardzo dobre miejsce w rankingu czeskiej gospodarki sugerują wzmocnienie pozycji konkurencyjnej nie tylko w regionie Europy Środkowej, ale również wśród rozwiniętych gospodarek Europy Zachodniej. Czechy wysoko oceniane są w zakresie efektywności zarządzania – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Ponadto w ostatnim rankingu odnotowały postępy w kilku kluczowych obszarach. Widoczny jest znaczący wzrost nakładów brutto na środki trwałe, co stanowi pozytywny sygnał dla przyszłej produktywności i ekspansji gospodarczej. IMD wymienia także m.in. poprawę efektywności systemu podatkowego, ograniczenie biurokracji i korupcji oraz wysokie oceny kompetencji menadżerów wyższego szczebla. Chociaż Czechy osiągnęły wzrost w ogólnym rankingu konkurencyjności, odnotowano także pogorszenie w niektórych kluczowych obszarach, takich jak długoterminowy wzrost zatrudnienia i siły roboczej, co sygnalizuje narastające problemy na rynku pracy.
Ponadto czeska gospodarka stoi obecnie przed kilkoma wyzwaniami, które mogą wpłynąć na jej przyszłą konkurencyjność. W Czechach wciąż utrzymuje się wysoka inflacja, która po długim okresie spadku znów zaczęła wzrastać (w sierpniu wskaźnik HICP wynosił 10,1%, we wrześniu 8,3%, a w październiku ponownie wzrósł do poziomu 9,5%). Pomimo zarysowanej przez bank centralny w Czechach (ČNB) projekcji inflacji, zgodnie z którą w 2024 r. ma ona wynieść 2,6% (zatem blisko celu inflacyjnego wyznaczonego na poziomie 2%), dotychczas nie zdecydowano się na złagodzenie polityki monetarnej (referencyjna stopa procentowa utrzymywana jest na poziomie 7% – „Komentarze IEŚ”, nr 914). Wysokie stopy procentowe i wciąż wysoka inflacja wpływają na znaczny spadek konsumpcji gospodarstw domowych. W efekcie w Czechach obserwowane jest także wyhamowanie wzrostu gospodarczego. Zgodnie z najnowszymi danymi Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ) w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. odnotowano spadek PKB w ujęciu rok do roku (kolejno o -0,4%, -0,5% i -0,6%).
Ranking konkurencyjności uzupełniają wyniki badań ankietowych kadry kierowniczej przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w Czechach (Executive Opinion Survey). Jako kluczowy atut gospodarki czeskiej ankietowani wskazali tu konkurencyjność kosztową (docenioną przez 59,6% respondentów). Kolejne dwa wskaźniki – wysoki poziom edukacji i wykwalifikowana siła robocza (oba po 55,3%) – świadczą o tym, że Czechy posiadają bazę pracowników niezbędną dla branż opartych na wiedzy i produkcji o wysokiej wartości dodanej. Ankietowani docenili także niezawodną infrastrukturę (51,1%) oraz stabilność i przewidywalność polityki, odzwierciedlającą korzystne środowisko regulacyjne (38,3%).
Konkurencyjność i atrakcyjność słowackiej gospodarki. W ciągu ostatnich pięciu lat trend międzynarodowej konkurencyjności Słowacji charakteryzowały wahania. W 2020 r. Słowacja spadła aż na 57. miejsce wśród 64 analizowanych państw. Jednak w rankingu z 2023 r. zanotowała niewielki wzrost i zajęła 53. miejsce. Był to wynik przede wszystkim zwiększenia inwestycji w środki trwałe oraz poprawy trendu wzrostu zatrudnienia i siły roboczej. Równocześnie niska pozycja Słowacji w rankingu odzwierciedla różnorodność problemów, z jakimi zmaga się ta gospodarka. Nisko oceniany jest stan inwestycji zagranicznych oraz rynku pracy. Ponadto w ostatnim rankingu odnotowano spowolnienie wzrostu populacji oraz pogorszenie się bilansu rachunku bieżącego. W kwestii długoterminowych wyzwań IMD wskazuje, że Słowację czekają wyzwania związane ze stabilnością polityczną, szczególnie w procesie legislacyjnym, potrzebą stabilizacji finansów publicznych, niedostosowaniem systemu edukacji do potrzeb rynku pracy oraz wyzwaniami w systemie opieki zdrowotnej.
Problemem słowackiej gospodarki zauważanym przez IMD są także – podobnie jak w Czechach – inflacja oraz spowolnienie gospodarcze. W Słowacji, pomimo zauważalnego trendu spadkowego, wciąż wysoka jest inflacja (w sierpniu wskaźnik HICP wynosił 9,6%, we wrześniu 9,0%, w październiku – 7,8%). Europejski Bank Centralny (EBC) nadal utrzymuje restrykcyjną politykę monetarną (po ostatniej, wrześniowej podwyżce referencyjna stopa procentowa wynosi 4,5%). Natomiast w kwestii wzrostu gospodarczego, zgodnie z danymi słowackiego Urzędu Statystycznego (ŠÚ), w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. zanotowano niewielki wzrost PKB rok do roku (odpowiednio o 1%, 1,5% i 1,1%).
W badaniach opinii kadry kierowniczej na szczycie listy kluczowych wskaźników atrakcyjności słowackiej gospodarki znajduje się wykwalifikowana siła robocza (doceniona przez 74,4% respondentów). Kolejne pozycje zajęły konkurencyjność kosztowa (53,8%), dynamika gospodarki (51,3%), niezawodna infrastruktura i dostęp do finansowania (po 33,3%).
Wnioski
Źródła danych: ranking konkurencyjności – World Competitiveness Ranking, dane o inflacji – Eurostat Euro Indicators, dane o wzroście gospodarczym – Štatistický úrad SR oraz Český statistický úřad.
[Zdj. Fabryka Skody / materiał ilustracyjny]
Marlena Gołębiowska | Bartosz Jóźwik
Komentarze IEŚ 1009 (257/2023)
Międzynarodowa konkurencyjność gospodarek: Czechy i Słowacja