Finlandia, jako pierwsze państwo Unii Europejskiej, zrezygnowała z dostaw gazu ziemnego w formie LNG z Federacji Rosyjskiej. Tego typu decyzja była następstwem wejścia w życie czternastego pakietu sankcji nałożonych na Rosję w związku z pełnowymiarowym atakiem na Ukrainę w lutym 2022 r. Rezygnacja z importu surowca z tego kierunku jest potwierdzeniem negatywnej oceny działań Rosji na Ukrainie, a także konsekwencją działań na rzecz dywersyfikacji źródeł oraz kierunków dostaw gazu ziemnego.
Sankcje wobec Rosji. Dotychczas w związku z pełnowymiarową wojną na Ukrainie państwa Unii Europejskiej wprowadziły łącznie czternaście pakietów sankcji wobec agresora. Kilka z nich obejmowało kwestie energetyczne, przy czym przez długi czas nie wprowadzano żadnych obostrzeń dotyczących handlu gazem ziemnym, dostarczanego zarówno drogą lądową, jak i morską (LNG). Co ważne, w 2023 r. import tego surowca do państw UE z Rosji wzrósł i odpowiadał łącznie za ok. 15% dostaw wobec 8% w 2022 r. Wzrost ten był efektem znacznych dostaw rosyjskiego LNG do Hiszpanii, Portugalii, Francji oraz Belgii. Ostatecznie 24 czerwca 2024 r. wprowadzono kolejny pakiet sankcji, który w obszarze rynku gazu ziemnego ograniczył możliwość przeładunku rosyjskiego gazu ziemnego z przeznaczeniem do państw trzecich (zakaz reeksportu LNG). Dodatkowo UE wprowadziła zakaz finansowego, materiałowego oraz technologicznego wspierania zarówno nowych, jak i trwających rosyjskich inwestycji w zakresie LNG (w tym Arctic LNG 2 i Murmańsk LNG). Jednocześnie wprowadzono ograniczenia importowe na LNG poprzez terminale UE niepodłączone do systemu gazu ziemnego.
Rynek gazu ziemnego. Finlandia jest stosunkowo niewielkim konsumentem gazu ziemnego w Europie (ok. 2,6 mld m3 w 2021 r.), przy czym zapotrzebowanie na surowiec znacząco spadło w 2022 r. z uwagi na wysokie ceny gazu ziemnego na giełdach międzynarodowych, a jednocześnie wojnę rosyjsko-ukraińską (50% mniej niż w 2021 r.). W nowych uwarunkowaniach międzynarodowych wiele przedsiębiorstw starało się zastąpić dotychczasowe źródło wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła innymi nośnikami energii (węgiel, biomasa). Od początku 2023 r. obserwowany jest jednak ponowny wzrost konsumpcji w efekcie spadku cen gazu ziemnego na giełdach międzynarodowych, stabilizacji na rynku LNG w Europie oraz dużej dostępności gazu ziemnego na kontynencie.
Reakcja na sankcje. W efekcie wejścia w życie czternastego pakietu sankcji 25 czerwca 2024 r. państwowa firma Gasum z Finlandii poinformowała, że nowe obostrzenia „stanowią przytłaczającą przeszkodę w zakupie lub imporcie rosyjskiego LNG do terminali, które nie są podłączone do sieci gazowej”. Tego typu sytuacja sprawiła, że spółka od 26 czerwca 2024 r. zrezygnowała z dostaw gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej. Dotychczas import odbywał się w oparciu o umowy długoterminowe pomiędzy spółkami Gasum i Gazprom Export, które zostały zawarte jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie i obejmowały dostawy (nawet 2-3 ładunki LNG miesięcznie) do terminali w Pori i Tornio. Oba terminale nie są podłączone do krajowej sieci przesyłowej w przeciwieństwie do terminalu w Inkoo (uruchomionego w 2023 r.), który nigdy nie odebrał ładunku z Rosji. Rosja wstrzymała dostawy gazu ziemnego do Finlandii drogą lądową w 2022 r., gdyż rząd w Helsinkach nie zgodził się na płatność za surowiec w walucie rosyjskiej. Dostawy do pierwszych dwóch terminali regazyfikacyjnych odbywały się przede wszystkim z rosyjskiego portu Wysock w Zatoce Fińskiej, gdzie znajduje się terminal skraplania gazu ziemnego należący do rosyjskiej spółki Novatek.
Komentarz
Michał Paszkowski
Komentarze Brief IEŚ 1155 (130/2024)
Finlandia: rezygnacja z dostaw LNG z Federacji Rosyjskiej