Wyraźne wyhamowanie wzrostu gospodarczego stanowić będzie istotne wyzwanie dla środkowoeuropejskich gospodarek w 2023 r. Państwa regionu wciąż borykać się będą z ekonomicznymi skutkami kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 oraz energetycznego, związanego z wojną rosyjsko-ukraińską. Prognozy Komisji Europejskiej przewidują wyraźny spadek dynamiki PKB we wszystkich państwach regionu, a w niektórych nawet recesję.
Prognozy wzrostu gospodarczego na świecie. Prognozy gospodarcze kluczowych ośrodków prognostycznych – Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – są mało optymistyczne. Rok 2023 w skali świata przyniesie szeroko zakrojone i ostrzejsze niż oczekiwano spowolnienie gospodarcze. Światowa gospodarka, która wciąż odczuwa ekonomiczne skutki kryzysu wywołanego pandemią, doświadcza kolejnego kryzysu – energetycznego, niosącego za sobą wysoką inflację, niespotykaną w wielu państwach od dziesięcioleci. Rosnące ceny powodują, że płace realne spadają i tym samym zmniejsza się siła nabywcza. W efekcie wiele gospodarek w skali świata wyraźnie hamuje. MFW prognozuje, że globalny wzrost spowolni do 2,7% (to znacznie mniej niż w 2021 r. – 6,0% i szacunkowo w 2022 r. – 3,2%). Jeszcze niższy wzrost światowego PKB zakłada w 2023 r. OECD – zaledwie 2,2%. Ponadto OECD wskazuje, że za prawie trzy czwarte tego wzrostu odpowiadać będą azjatyckie gospodarki rynków wschodzących, podczas gdy Europa i Ameryki Północna i Południowa odnotują bardzo niski wzrost.
Komisja Europejska prognozuje, że w 2023 r. wzrost PKB w Unii Europejskiej wyniesie zaledwie 0,3% (w 2021 r. było to 5,7%, w 2022 r. szacuje się 3,2%). Równocześnie KE podkreśla, że jest to wynik geograficznej bliskości wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie oraz wciąż dużego uzależnienia od importu surowców i paliw. Oba te czynniki dotyczą szczególnie państw Europy Środkowej.
Prognozy wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej. Rok 2023 według prognoz Komisji Europejskiej we wszystkich państwach środkowoeuropejskich przyniesie znaczące spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego.
Wnioski i rekomendacje. Rok 2023 w Europie Środkowej przyniesie wyraźne wyhamowanie wzrostu gospodarczego. W celu zniwelowania negatywnych skutków spowolnienia konieczna będzie zmiana polityki fiskalnej. Gospodarki te będą musiały skutecznie zarządzać swoimi finansami publicznymi, aby uniknąć ewentualnego nadmiernego zadłużenia publicznego i zapewnić stabilne środowisko inwestycyjne. Tym samym szczególną uwagę należy zwrócić na zwiększenie efektywności sektora publicznego.
Ponadto w obliczu spowolnienia aktywności gospodarczej państwa środkowoeuropejskie będą musiały skoncentrować się na wzmocnieniu konkurencyjności, tak aby stworzyć silne podstawy dla przyszłego wzrostu. W tym celu rządy państw tego regionu powinny intensyfikować wsparcie dla innowacji, a także inwestycji w sektory zielonej gospodarki oraz technologie cyfrowe. To ważne, gdyż pozwoli zapewnić, że region będzie mógł skutecznie konkurować na rynkach światowych po wyjściu ze spowolnienia. Równocześnie zwiększać powinien się dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę wielu gospodarek środkowoeuropejskich. Istotne jest także pogłębianie współpracy między poszczególnymi państwami Europy Środkowej w celu wspierania rozwoju regionalnego w ramach wzajemnej wymiany handlowej i inwestycyjnej, a także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego („Komentarze IEŚ”, nr 749).
[Zdjęcie: Sanjin Strukic / PIXSELL / Forum]
Marlena Gołębiowska
Kometarze IEŚ 750 (262/2022)
Rok 2023: prognozy gospodarcze dla państw Europy Środkowej