Komitet Redakcyjny „Rocznika IEŚW”

Redaktor naczelny

dr hab. Mirosław Filipowicz, prof. KUL

[ORCID 0000-0002-5225-6564]

Mirosław Filipowicz jest historykiem, profesorem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i dyrektorem Instytutu Europy Środkowej. W latach 2008-2010 był dyrektorem Instytutu Historii KUL. Wcześniej koordynatorem projektów dialogowych w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN”, z którym był przez lata związany. W listopadzie 2016 został powołany przez Ministra Spraw Zagranicznych na Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do Spraw Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych i polskiego Współprzewodniczącego Grupy. Jest historykiem historiografii. W swoich badaniach zajmuje się dziejami myślenia o historii i próbami jej pisania oraz tym jak używana (lub nadużywana) jest historia w stosunkach międzynarodowych. Interesuje się dziejami kultury, zwłaszcza muzyki klasycznej, a także historią Rosji i ZSRR. W latach 2013-2018 szefował międzynarodowemu projektowi polsko-rosyjskiemu w ramach grantu NCN. Doprowadził on do wydania serii pomocy naukowych dla nauczycieli historii w Polsce i w Rosji (po polsku i po rosyjsku). Był to pierwszy przypadek dopuszczenia polskich historyków do pracy z rosyjskimi nauczycielami historii. Efekty można przeczytać (i bezpłatnie pobrać) pod adresem: http://www.polska-rosja.eu/ Prywatnie znawca muzyki klasycznej i kolekcjoner płyt.

qdqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq

wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Zastępca redaktora naczelnego

dr Sławomir Poleszak

[ORCID 0000-0003-3857-9938]

Sławomir Poleszak jest historykiem. Specjalizuje się w badaniach dotyczących struktur, programów politycznych, ludzi i głównych form działalności organizacji polskiego podziemia niepodległościowego, głównie w latach 1939–1956. Ponadto skupia swoje badania nad metodami pracy operacyjnej komunistycznego aparatu represji w Polsce. Zajmuje się też analizą losów byłych konspiratorów w komunistycznej rzeczywistości po zakończeniu przez nich działalności podziemnej. Wyniki swoich badań publikował m.in. w Annales Uniwersitatis Mariae Curie-Skłodowska, Dziejach Najnowszych, Studiach Politycznych, Zagładzie Żydów. Studia i materiały. W 2020 r. ukazało się drugie wydanie Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956, którego był redaktorem naczelnym. Od 2024 r. pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Istytutu Europy Środkowej ds. badawczo-analitycznych. Od 2021 r. związany z Zakładem Najnowszej Historii Politycznej Instytutu Studiów Politycznych PAN. Wcześniej pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Laureat Nagrody Historycznej „Polityki” im. Mariana Turskiego w kategorii „Najlepsza praca naukowa”, którą otrzymał za współautorstwo książki „Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu” (Kraków 2024)

qdqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq

qdqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq


Zastępca redaktora naczelnego

dr Jakub Bornio

[ORCID 0000-0001-7906-7475]

Doktor nauk politycznych w specjalności stosunki międzynarodowe. Adiunkt i zastępca dyrektora ds. współpracy międzynarodowej w Instytucie Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego, starszy analityk Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, analityk think-tanku the Jamestown Foundation. Visiting professor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie. Wykładowca gościnny kilkunastu uniwersytetów zagranicznych. W swoich badaniach zajmujący się wymiarem wschodnim bezpieczeństwa Europy, stosunkami międzynarodowymi i bezpieczeństwem Europy Środkowo-Wschodniej. Od kilku lat badający wojnę rosyjsko-ukraińską i jej wpływ na bezpieczeństwo regionu. Były pracownik Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. Stały współpracownik Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.


Redaktor działu Integracji i Konfliktów w Europie

dr Spasimir Domaradzki

[ORCID 0000-0001-5794-6532]

Doktor nauk politycznych, Katedra Prawa i Instytucji Unii Europejskiej, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski. Stypendysta Wilbur Foundation (2008), Institute for Fiscal and Economic Issues w Paryżu (2014). Odbył wizyty studyjne w Radzie Europy i Europejskim Trybunale Praw Człowieka (2010), LUISS University w Rzymie, Instytucie Nauk Politycznych w Belgradzie, Serbia oraz Universidad Publica de Navarra, Pamplona, Hiszpania. Współpracownik Res Publica Nowa i Visegrad Insight. W latach 2013-2014 uczestnik w programie Laboratorium Idei w Kancelarii Prezydenta RP. Wielokrotny obserwator z ramienia OBWE. Członek Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze obejmują państwa bałkańskie, ze szczególnym uwzględnieniem Bułgarii oraz państw kandydujących i ich stosunków z Unią Europejską.


Redaktor działu Regionu Bałtyckiego

dr Damian Szacawa

[ORCID 0000-0002-6068-6177]

Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Politycznych na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wiceprzewodniczący Sekcji badań Europy Północnej Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM) oraz członek European International Studies Association (EISA), Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich (PTSE) i Pracowni Badań Interdyscyplinarnych Europy Nordycko-Bałtyckiej i Arktyki. Autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych nt. współpracy międzynarodowej, organizacji międzynarodowych i szeroko rozumianego bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Morza Bałtyckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej.


Redaktor działu Pamięci Zbiorowej

dr Agata Tatarenko

[ORCID 0000-0002-8221-1949]

Historyk i kulturoznawca. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). W latach 2015-2018 adiunkt w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej. Zainteresowania badawcze: studia nad pamięcią, kultury pamięci w Europie Środkowej, dzieje Europy Środkowej po 1939 roku. Autorka monografii poświęconej historii mówionej „Dzielenie się pamięcią”. Praktyka i teoria historii mówionej oraz licznych artykułów naukowych.

Redaktor działu Studiów Obywatelskich

dr Szczepan Czarnecki

[ORCID 0000-0002-1363-194X]

Doktor nauk o polityce i administracji. Absolwent studiów socjologicznych i slawistycznych UMCS. Doktorant nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (Wydział Politologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Stypendysta na uniwersytetach w Czechach, Bułgarii i Federacji Rosyjskiej. Zainteresowania badawcze: transformacja ustrojowa państw Europy Środkowej, polityka energetyczna, problematyka demokratyzacji i europeizacji państw regionu środkowoeuropejskiego.


Redaktor działu Narracji Historycznych i Historii Stosowanej

dr. hab. Sławomir Łukasiewicz

[ORCID 02]
Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, historyk dziejów najnowszych i europeista. Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Fernand Braudel Fellow 2024 (Europejski Instytut Uniwersytecki, Florencja); visiting scholar w Davis Center for Russian, and Eurasian Studies na Uniwersytecie Harvarda w latach 2019-2023. Stypendysta Fulbright Senior Award 2019/2020, a także Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki. Członek m.in. ASEEES, AHA, ACHA, członek Board of Directors Polish American Historical Association. W badaniach koncentruje się na historii zimnej wojny, w tym aktywności politycznej polskiego i środkowoeuropejskiego uchodźstwa, oraz na historii intelektualnej tego okresu, zwłaszcza związanej z koncepcjami integracji europejskiej oraz sowietologią. Autor m.in. Poland, w: East Central European Migrations during the Cold War. A Handbook, red. Anna Mazurkiewicz (Monachium: The Gruyter Oldenbourg 2019); Third Europe: Polish Federalist Thought in the United States, 1940-1971 (Helena History Press, 2016), Partia w warunkach emigracji. Dylematy Polskiego Ruchu Wolnościowego „Niepodległość i Demokracja” (ISP PAN, IPN: 2014); współredaktor z Piotrem Kosickim Christian Democracy across the Iron Curtain: Europe Redefined (Palgrave, 2018).


Redaktor działu Historii w Przestrzeni Publicznej

dr Łukasz Krzyżanowski

[ORCID 0000-0003-2210-8146]
Historyk i socjolog. Doktor nauk społecznych (Uniwersytet Warszawski, 2015), uczeń Prof. Marcina Kuli. Adiunkt w Zakładzie Historii XX wieku na Wydziale Historii UW oraz Claims Conference University Partnership in Holocaust Studies Lecturer. Naukowiec wizytujący: University of Oxford (2012, 2013, 2014-2015), Yad Vashem (2015), École des Hautes Études en Sciences Sociales (2024, 2025). Postdoc na Universität Berlin (2016-2018, POINT 2016 Exzellenzinitiative, Marie Curie Program), adiunkt w IFiS PAN (2018-2021), adjunct professor na Wydziale Historii University of Ottawa (2021-2024). Współtwórca projektu „Masowe groby ofiar Zagłady” w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie (2023-2024). Jego monografia Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta (Czarne 2016, 2018) otrzymała Nagrodę Klio oraz Nagrodę Literacką Miasta Radomia. Angielska edycja pod tytułem Ghost Citizens: Jewish Return to a Postwar City (tłum. Madeline G. Levine) ukazała się w 2020 roku nakładem Harvard University Press i otrzymała Sybil Halpern Milton Memorial Book Prize przyznawaną przez German Studies Association (2021). Zainteresowania badawcze: historia społeczna II wojny światowej, historia Holokaustu i okupacji niemieckiej w Polsce, życie codzienne w czasie Zagłady i tuż po niej.


Sekretarz redakcji

Anna Paprocka

Absolwentka filologii polskiej (KUL, Lublin) i edytorstwa współczesnego (UKSW, Warszawa). Wieloletni redaktor wydawnictw najpierw Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, teraz – Instytutu Europy Środkowej.