Zasady recenzowania artykułów naukowych przyjęte w Redakcji „Rocznika Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej”
- Redakcja dokonuje wstępnej oceny nadesłanych tekstów na interaktywnym formularzu PDF lub MS Word.
- Teksty, które zostaną wstępnie przyjęte i sprawdzone programem antyplagiatowym, przekazywane są dwóm recenzentom zewnętrznym (spoza Redakcji), którzy:
- są kompetentni do oceny tekstu i posiadają co najmniej stopień doktora w dziedzinie, której dotyczy tekst;
- cieszą się nieposzlakowaną opinią w środowisku naukowym;
- nie są zatrudnieni w placówce naukowej, z którą związany jest autor tekstu;
- nie pozostają z autorem w konflikcie interesów ani w zależności służbowej;
- w ciągu ostatnich dwóch lat nie byli z autorem tekstu związani bezpośrednią współpracą naukową;
- nie pozostają z autorem w bliskich stosunkach osobistych ani rodzinnych;
- w przypadku tekstu w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany zawodowo w instytucji zagranicznej innego kraju niż kraj zawodowej afiliacji autora.
- Recenzent i autor nie znają swoich tożsamości: stosuje się zasadę tzw. double blind review.
- Redakcja przekazuje recenzentowi krótką charakterystykę publikacji (tytuł, informacja o ilości znaków, a także krótkie streszczenie tekstu), pozostawiając mu do decyzji kwestię, czy podejmie się recenzowania, a także wskazując nieprzekraczalny termin nadesłania recenzji.
- Recenzenci są zobowiązani do poufności, nie wolno im również wykorzystywać wiedzy pochodzącej z recenzowanego tekstu przed jego opublikowaniem.
- Recenzja sporządzana jest na specjalnym formularzu PDF lub MS Word przyjętym w Redakcji i przekazanym recenzentowi.
- Recenzja musi się kończyć jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia tekstu do publikacji, konieczności wniesienia poprawek przed publikacją lub odrzucenia tekstu.
- Recenzent przekazuje sporządzoną recenzję Redakcji, która przechowuje ją przez co najmniej pięć lat od chwili jej otrzymania.
- Redakcja może odmówić przyjęcia recenzji w przypadku, kiedy nie spełnia ona merytorycznych i formalnych wymagań, zwłaszcza gdy recenzja ma charakter ogólnikowy, zaś krytyczne lub pochwalne opinie nie są umotywowane, jak również wtedy gdy zachodzi sprzeczność między treścią recenzji a jej konkluzją.
- Uwagi recenzenta, zwłaszcza w przypadku konieczności naniesienia poprawek lub odrzucenia tekstu, przekazywane są jako anonimowe autorowi tekstu, któremu wyznaczony zostaje przy tym nieprzekraczalny termin wprowadzenia zmian. Po poprawieniu lub uzupełnieniu tekstu, recenzent może, w uzgodnionym z Redakcją terminie, dokonać ponownej weryfikacji tekstu.
- Ostateczną decyzję o publikacji tekstu podejmuje Kolegium Redakcyjne „Rocznika”.
- Każdego roku Redakcja umieszcza na stronie internetowej „Rocznika” uaktualnioną listę recenzentów, z podaniem ich stopni i tytułów naukowych, a także afiliacji instytucjonalnej.
- Recenzent zobowiązany jest do złożenia oświadczeń na formularzu PDF stanowiącym załącznik nr 2 oraz załącznik nr 3 do Kodeksu etyki.